5 sammu: kuidas elada prügivabalt?

FOTO: NATTHAWUT PUNYOSAENG / PantherMedia / NATTHAWUT PUNYOSAENG

17. septembril külastab Eestit jäätmeteta elustiili eestkõneleja Bea Johnson, et tutvustada siin oma raamatut «Jäätmeteta kodu. Kuidas elada prügivabalt?», mis on nüüd saadaval ka eesti keeles.

Kogu maailmas on aina aktuaalsemaks muutunud plastiku, pakendite ja muude jäätmete (sorteerimise) teema. Mõistagi on probleem tõsine ja see puudutab meid kõiki: samamoodi jätkates enam edasi minna ei saa. Kuid selleks, et muutusi näha, tuleb ise eeskuju olla ja muutustega algust teha.  

Bea Johnson sai üle maailma tuntuks pärast seda, kui ta vähendas oma neljaliikmelise pere aastase prügikoguse ühe liitrini. See oli aastal 2008 ja sellest ajast alates on Bea olnud jäätmeteta elustiili eestkõneleja. Tema raamatut on nüüdseks tõlgitud rohkem kui 25 keelde ning ta on käinud 65 riigis rääkimas oma kogemusest, kuidas liikuda prügivaba elustiili poole.

Oma raamatus «Jäätmeteta kodu. Kuidas elada prügivabalt?» jagab Bea Johnson nippe ja ideid, kuidas oma elu lihtsustada ja elada keskkonnasäästlikumalt, kuidas liikuda samm-sammult jäätmeteta eluviisi poole, säästa raha ja aega ning saavutada helgem tulevik nii oma perele kui keskkonnale. Kohtumisõhtul inspireerib ta kuulajaid oma elustiili muutma ja annab praktilisi näpunäiteid, kuidas seda teha.

Bea Johnson ütleb,  et jäätmete vähendamine majapidamises on üsna lihtne, kui järgid neid viit lihtsat sammu (5 K-d):

Samm 1: keeldu (sellest, mida sa ei vaja)!

Samm 2: kärbi (seda, mida sa ei vaja ja millest ei saa keelduda)!

Samm 3: korduskasuta (seda, mida tarbid ning millest ei saa keelduda ega loobuda)!

Samm 4: käitle, taaskasuta (seda, mille puhul ei saa keelduda, kärpida ega korduskasutada)!

Samm 5: komposteeri!