Uurimus: see on iga lahkumineku peamine põhjus

FOTO: Shutterstock

Teadlased selgitasid pikaajalises uuringus välja põhjuse, mis ajab paare kõige rohkem lahku. Ja asi pole sugugi petmises!

Lahkumineku põhjused on ju erinevd — vähemalt nii me oleme seni arvanud. Ühes pikemaajalises uurimuses leidsid aga teadlased, et kõik on ühe asja taga, vahendab Freundin. 

40 aastat uuris psühholoog John Gottham oma tiimiga Seattle'i ülikoolis Ameerikas lahkuminekute põhjuseid. Tulemused olid üllatavad. Me teeme sagedasti ühe kindla vea: nimelt tülitsedes. 

Lahkumineku peapõhjus: me tülitseme valesti

Gotthami sõnul on asi viisis, kuidas me stressiolukorras üksteisega suhtleme. Uuringust tuli välja, et kõige sagedasemad lahkumineku põhjused on põlastamine, kriitika, õigustused või ka partneri eiramine tüli ajal. 

Sageli kuhjab tülitsedes üks osapool teise üle etteheidetega. Vaidluse ajal vallandub nii mõndagi, mis seni oli vaikselt kogunenud — alates pesemata nõudest kuni isegi ekskallima või nädalavahetuse vempude ja tempudeni. Dialoogi alustamise asemel tõmbub teine endasse ega ütle üldse midagi, et mitte olukorda veelgi hullemaks teha. 

See aga on eksiarvamus. Partneri teadlik eiramine teeb olukorra veel halvemaks. On oodata kriitikarahet, nõutakse õigustust, halvimal juhul öeldakse asju, mida otsekohe kahetsetakse. 

Jää tülitsedes rahulikuks

Sellistel juhtudel on otsene, vägivallatu suhtlemine õige lahendus. Kõige tähtsam on, et sa kõigepealt rahuneksid ja prooviksid jälle maa peale tulla. Afektiseisundis tüli pole veel kunagi head teinud ja lisab tavaliselt veelgi enam õli tulle.