Kuidas saab uni meid õnnelikuks teha?

FOTO: Daria Shevtsova / Pexels

Kui sul on süümepiinad, et sa armastad justkui ülemäära palju magada, siis mõtle sellele: sa toetad oma keha, et ta muutuks veelgi tervemaks, lõdvestunumaks ja õnnelikumaks — seda vaid öö jooksul.  

Uni pole mitte ainult hädavajalik meie kehale, vaid ta on palsamiks ka hingele.

Kronobioloog  Till Rönneberg LMU Münchenist selgitas konverentsil Digital Life Design Konferenz (DLD) Münchenis Saksamaal, et piisav uni ei tee üksnes tootlikumaks, vaid ka sotsiaalsemaks ja seetõttu kokkuvõttes õnnelikumaks. Ei usu? Siin on kolm põhjendust, mis seda kinnitavad, kirjutab Freundin

Me magame oma kehvad tunded olematuks

Vast tuleb sulgi ette päevi, kui reageerid kõigele ärritusega? Selle põhjus võib olla, et sa oled maganud kas liiga kehvasti või liiga vähe. Negatiivseid tundeid töödeldakse nimelt teises ajuosas kui positiivseid tundeid. See osa, mis töötleb positiivseid emotsioone, kannatab rohkem unepuuduse all kui negatiivsete emotsioonide ala. Selle tulemuseks on, et me oleme pärast unetut ööd vastuvõtlikumad halbade uudiste ja mälestuste suhtes. Seega on parem ebameeldivad tunded olematuks magada, et jälle õnnelikult üles ärgata. 

Me magame end terveks

Pärast kosutavat ööd ärkame õnnelikumana üles. Öörahu ajal on nii meie keha kui aju nii-öelda ooterežiimil. Kuna me ei ole teadvusel ja meie lihaskond liigutab end vaevu, saab keha ülejäänud energiat teiste asjade jaoks kasutada, nimelt meie immuunsüsteemi öiseks üleüldiseks tervenemiseks. Meie keha parandab end unes ise. 

Me magame end pingetest vabaks

Isegi siis kui lähed pea pulki täis ja stressiseisundis voodisse, ärkad sa lõdvestunumana üles ja oled valmis uuteks asjadeks. Põhjus on selles, et öösel töötleb aju seda, mida ta päeva jooksul nägi, koges ja õppis.