5 nõksu ilmatundlikkuse vastu

FOTO: Min An / Pexels

Kui temperatuur tõuseb umbes sama kiiresti kui langeb, mõjub see paljude tervisele vägagi kurnavalt. Mis on ilmatundlikkus ja mis selle vastu aitab? 

Ühel hetkel on õues 30 pügalat, seejärel tuleb ootamatu äike ja vihmavaling ning suvesoojast on jäänud vaid helged mälestused. Kümne- kuni viieteistkraadised äärmuslikud temperatuurikõikumised tekitavad paljudele kehalisi vaevusi, mida vallanadavad pidevalt muutuv õhurõhk ja erinev õhuniiskus ilmaolude muutumisel. Tundlikud inimesed reageerivad isegi õhumasside vahetumisele. Keha ei suuda enam piisavalt kiiresti muutustega kohaneda. 

Märgid, mis näitavad, et sa oled ilma suhtes tundlik

  • peavalud
  • unetus
  • väsimus
  • vereringeprobleemid
  • löödud meeleolu
  • ärritatus
  • peapööritus
  • jõuetus

Reuma- ja astmahaigetel võivad need sümptomid olla isegi hullemad. Nii neil kui ka vanematel inimestel esinevad sageli valud luudes ja liigestes. 

Mis aitab ilmatundlikkuse korral?

1. Liikumine värskes õhus

Kui oled terve päeva toas, muutuvad ilmatundlikkuse sümptomid vaid hullemaks. Mine jalutama, matkama, kõndima, sörkima või sõida rattaga. Sport ja liikumine tugevdavad immuunsüsteemi ja ennetavad sümptomeid. 

2. Piisav magamine

Iga öö peaks vähemalt seitse tundi magama. Kuna päike loojub praegu hilja ja tõuseb vara, võib kehal olla raske unehormoon melatoniini moodustada. Loo endale unerütm ja mine igal õhtul täpselt ühel ja samal ajal magama. Pimendavad kardinad ja rulood soodustavad uinumist. Kui oled piisavalt väljapuhanud, on lihtsam ka ilmatundlikkusega toime tulla. 

3. Tervislik toitumine 

Nagu arvata võibki, on salatid ning puu- ja juurviljad õige valik. Nad annavad palju vedelikku ja väärtuslikke mineraalaineid. Proovi, millised toiduained toimivad temperatuurikõikumistega just sulle kõige paremini.  Joo piisavalt!

4. Loobu mõnuainetest

Ilmatundlikele inimestele mõjuvad alkohol, nikotiin ja kofeiin negatiivselt nii heaolule kui vererõhule. Seepärast piira veini ja õlle ning kohvi ja sigarettide tarbimist. 

5. Kasuta koduseid vahendeid

Tõhus vahend ilmatundlikkuse korral on meliss. Tass melissiteed või melissilisandiga vann aitab nii vereringeprobleemide, peavalude kui lihtsalt kehva olemise vastu.  

Allikas: Vital

Tagasi üles