Psühholoogiaprofessor hoiatab: vähene uni võib suhte rikkuda

FOTO: Shutterstock

Psühholoogiaprofessor Theresa DiDonato Marylandi ülikoolist Ameerikas avaldas väljaandes Psychology Today terve rea uuringutulemusi ja jõudis järelduseni, et unepuudus võib suhtes tõsist kahju tekitada. 

Kõigepealt viis DiDonato läbi uurimuse, mis näitab, et inimese unekäitumise ja atraktiivsuse vahel on seos. Uuringus tehti 23 täiskasvanust kaks pilti: ühel olid nad vähemalt kaheksa tundi maganud ja seejärel seitse tundi üleval olnud. Teine foto tehti pärast viietunnist und ja 31 tundi ärkvelolekut kuni pildistamise hetkeni. Seejärel näidati 46 pilti juhuslikus järjekorras võõrastele, et hinnata katses osalejate külgetõmbejõudu. 

Tulemus: unepuuduses vaevlevaid inimesi peeti kuus protsenti vähem tervemaks ja neli protsenti vähem atraktiivsemaks. See ei pruugi esimese hooga just palju tunduda, ent lisanduvad teisedki tegurid. 

Professor DiDonato sõnul piirab unepuudus flirtimisoskust väga tugevasti. Eksperiment, kus osalised pidid olema üle 50 tunni ärkvel, näitas, et emotsionaalne intelligentsus kahaneb unepuuduse korral ülisuurel määral. Pärast rohkem kui 50 tundi ärkvelolekut ei suudeta end enam teise inimese olukorda panna ja ollakse igas plaanis vähem optimistlik. Unepuudus mõjutab eriti tugevalt huumoritaju, sõltumata sellest, kui palju tarbib keha kofeiini. 

Lühikesed ööd tähendavad rohkem suhtekonflikte

Liiga vähe und võib just pingeolukordades enesevalitsusele halvasti mõjuda ja agressiivsust kasvatada, näitas California ülikooli psühholoogi Peggy Kelleri uuring. 78 inimesel lasti päevikut pidada, milles tuli 14 päeva jooksul täpselt kirja panna nii unerütm kui suhtekonfliktid. Andmete analüüs näitas, et suhtekonfliktid tekkisid pigem pärast kehvema unega öid ja lahendused leiti pärast pikemaid uneperioode.

«Tendentsid viitavad sellele, et uni võib olla otsustavaks teguriks igas suhtefaasis, alates esimesest särinast kuni lahkuminekuni välja,» järeldas DiDonado kokkuvõtteks. 

Tõenäoliselt ei suuda uni küll akuutset suhtekriisi päästa, ent selliseid kriise saab ennetada, kui sa pöörad tähelepanu oma kehalisele heaolule ja lubad endale tunnikese või paar rohkem und. 

Allikas: Business Insider Deutschland

Tagasi üles