Ärkad öösel higisena üles? Märgid, mil tasuks arsti juurde pöörduda

FOTO: Antonio Guillen Fernández / PantherMedia / Antonio Guillen Fernández

Uuringu kohaselt kannatab 10 kuni 60 protsenti rahvastikust öise higistamise all. Tavaliselt on põhjused süütud, kuid teatud juhtudel tuleb arsti juurde minna.

Ärkad keset ööd läbimärjana üles, pead voodiriided välja vahetama ja küsid endalt teatava ärevusega, et mis see siis nüüd järsku on. 

Kas sul on seda ette tulnud või isegi päris tihti ette tulnud? Tavaliselt on põhjuseks hormoonid. 

Kuumahood pole ainult menopausiga seotud

Kuumahood võivad esineda nii öösel kui päeval ja mitte ainult menopausi ajal, kirjutab Popsugar, sest iga hormonaalne protsess, mis põhjustab märkimisväärset östrogeeni langust, mõjutab keha sisemist temperatuuri ja võib vallandada ka kuumahooge. 

See aga ei juhtu ainult menopausi ajal. Juba ennegi võib östrogeenitase ajutiselt langeda, ja tavaliselt juhtub see esimesel menstruatsioonipäeval.

Teised hormonaalse higistamise allikad

«Ka teised hormonaalsed tasakaalutused võivad põhjustada öist higistamist,» märgib sisehaiguste arst, dr Kristine Arthur Californias asuvast meditsiinikeskusest Memorial Care Orange Coast Medical Centre. Näiteks kilpnäärme ületalitlus või neerupealiste haigused, kirjutab Fit For Fun. 

Kui kuutsüklist põhjustatud perioodiliselt esinevate öiste higistamiste pärast pole põhjust pabistada, siis liighigistamiste korral, mida ei anna loomuliku ajamustriga kuidagi seostada, tasub arst üles otsida. 

«Mõlemaid haigusi saab vere- või uriiniprooviga kindlaks tega ja edukalt ravimite või teiste meetoditega ravida,» ütleb dr Arthur.

Muud öise higistamise põhjused

Teiste tegurite seas on veel madal veresuhkrutase ja teatud ravimid nagu näiteks antidepressandid. Öised higistamishood võivad olla ka nakkuse sümptomiks. 

Siin on järgmised küsimused olulised: kas on veel lisasümptomeid? Kas sa olid hiljuti reisil? Ja kas sa puutusid kokku mõne võimaliku nakkusohtliku inimesega?