Hoia ennast: neli olulist fakti läbipõlemise kohta

FOTO: Anna Omelchenko / PantherMedia / Scanpix

Siin on neli asja, mida eksperdid tahavad, et sa läbipõlemise kohta teaksid.

1. Sa ei pruugi mürgist töökeskkonda kohe ära tunda

Uues töökeskkonnas tunned põnevust, mis võib varjutada mitmed halvad aspektid. Näiteks hilised töötunnid uute töökaaslastega võivad esmapilgul tunduda põnevad. Küll aga tuleks tähelepanu pöörata väikestele muutustele, sest läbipõlemine võib tulla äkitselt. Oma meelelolude teadvustamine ja aru saamine, kas ja kui palju oma tööd naudid, aitab pikas plaanis läbipõlemist ennetada. 

2. Läbipõlemine on levinum, kui arvad

Tegelikult on läbipõlemine äärmiselt tavaline ja kõik töötavad inimesed on potentsiaalsed ohvrid. Üks Ameerika Ühendriikides läbi viidud küsitlus selgitas välja, et umbes kaks kolmandikku täistööajaga töötajatest kogevad osalist läbipõlemist. Küsitluses osalenud 7500 töötajast 23 protsenti väitsid, et nad tunnevad läbipõlemist väga tihti ja 44 protsenti vastasid, et tunnevad seda aeg-ajalt. 

3. Ennetamine on parem kui taastumine

Läbipõlemisest on küll võimalik taastuda, kuid parem variant on õppida tundma märke ja läbipõlemist ennetada. Pane tähele, milline on su üldine enesetunne. Läbipõlemine võib küll alguse saada töö juurest, aga ei jää tingimata sinna. Milline on su enesetunne, kui laua tagant tõused? Kuidas sa öösiti magad? Kas sa toitud teistmoodi kui tavaliselt? Kas tunned ennast oma vabal ajal füüsiliselt ja emotsionaalselt tervena? Kui sulle tundub, et asjad on valesti, pööra rohkem tähelepanu töö juures toimuvale ja proovi teha muudatusi. Väikestest sammudest võib palju abi olla. 

4. Pikad tööpäevad ei ole ainsad, mis läbipõlemise tingivad

Enamasti seostatakse läbipõlemist ületöötamisega, aga tegelikult on asjad keerulisemad. Läbipõlemine ei ole tingitud ainult liiga pikkadest töötundidest ja tööstressist, vaid seda mõjutavad ka kontrollitunde puudumine oma tööülesannete täitmisel ja vähene tunnustus. On hea seada endale tööalaseid eesmärke ja küsida ülemuselt nõu ja abi nende täide viimiseks, kirjutab Bustle. 

Tagasi üles