Eesti Muusikaauhinnad 2020

Mis hoiab ilma kohvita ärksana? 5 kofeiinivaba alternatiivi

FOTO: George Sistonen / Pexels

Loomulikud ergutid, milles puudub kofeiin, on kõrges hinnas. Millised taimsed kohvialternatiivid on vähemalt sama tõhusad ja milliste jookidega võiks oma hommikukohvi asendada? 

1. Vesi 

Vesi kui äratuskell. Kõlab lihtsalt ja aitab hästi, sest ärkamiseks vajab keha piisavalt vedelikku. Ses mõttes on vesi tõeline «ajuerguti». Looduslik toode ja kalorivaba.

Kui alustad oma päeva kohvi asemel poole liitri veega, on sellest ka vereringele kasu. Kui vesi sind kohe kuidagi ei tõmba, anna maitset marjade, kurkide, tsitrusviljade, taimede või ingveriga, kuid maitsestatud poeveed jäta sinnapaika.  

2. Ingver 

Ingveriga saab enamat peale hakata, kui ainult külmetusvaevusi leevendada. Selle teravus ergutab vereringet ja ainevahetust. 

Kui ingverimugula närimine ei tundu just kõige ahvatlevam mõte, siis püreesta see vähese sidrunimahla, vee ja agaavisiirupiga — tõeliselt ergutav hommikune laks. 

Shot'i tegemise asemel võid mõned viilud kooritud ingverit ka kuuma veega üle valada ja siis nautida. 

3. Tsitrusviljad 

Tsitrusviljade imerelv on muidugi C-vitamiin, mis sarnaselt kofeiiniga elavdab meie keha ja ergutab noradrenaliini toodangut. See suurendab kontsentratsiooni ja paneb ainevahetuse tööle. 

4. Kurkum

Kurkumijuur näeb välja nagu ingver, ainult et väiksemas mõõdus. Kuid ka tema tervendav jõud on võimas, võimsam veel kui ingveril! Oranžikaskollane juur on põletikuvastane, antibakteriaalne ja tervendab haavu. Taimes pesitsev aine kurkumiin tugevdab uuringute järgi rakumembraane ja tõstab meie vastupanu haiguste suhtes. Lisaks annab kurkum ka jõudu ja energiat. Seepärast on kurkumi-latte  või kuldne piim ideaalsed hommikused äratajad. 

5. Nisuidud

Nisuidu annab suurtes kogustes energiat tänu oma koostisele: A-, E- ja vitamiin B12 ning palju antioksüdante, magneesiumit ja rauda. Ka seda jõujooki võiks hommikuse shot'ina tarbida. Kui see maitse on liiga karm, lisa seda smuutisse, kuna huvitaval kombel annab ta isegi kergelt magusa maitse. Kõige tõhusam on seda juua väikeste lonksude haaval ja tühja kõhuga. 

Allikas: SevenCooks

Tagasi üles