Levinud harjumused, mis su unetsükli sassi ajavad

FOTO: Shutterstock

Ekspertide sõnul on just need kõige suuremad vead, mida saad enne magama minekut teha. 

Kohvi joomine pärast õhtusööki

Kofeiini mõju võib kesta veel mitmeid tunde pärast joomist, sellepärast tasub pärastlõunase või õhtuse kohviga piiri pidada. «Kofeiin hoiab sind õhtul üleval ja on ühtlasi vastutav ka rahutu une eest. Nii et isegi, kui oled võimeline pärast õhtust espressot magama jääma, ei ole su uni nii sügav ja kvaliteetne,» ütleb unehäiretele spetsialiseerunud kliiniline psühholoog Janet K. Kennedy.

Kohtinguäpis surfamine enne magama jäämist

Helendava ekraani vaatamine vahetult enne uinumist ei ole hea mõte, sest lisaks aju stimuleerimisele, mõjub ekraanist kumav valgus halvasti ka su keha loomulikule rütmile, pärssides unehormooni melatoniini tootmist. Ekspertide sõnul tuleks seadmed käest panna vähemalt tund aega enne voodisse minekut.

Intensiivne treening õhtul

Paljud inimesed armastavad õhtuti treenida, aga mõnikord võib väga intensiivne treening muuta lõõgastumise raskemaks ja põhjustada probleeme magama jäämisega. Ekspertide sõnul tasuks väga intensiivseid treeninguid vähemalt kolm tundi enne uinumist vältida, sest need tekitavad kehas adrenaliini ja kortisooli, mis takistavad uinumist. 

Alkoholiga liialdamine

Alkoholil on küll rahustav efekt, mis võib mõjuda uinutavalt, aga see ei tähenda, et sa paremini magaksid. Tegelikkuses häirib alkoholi tarbimine su und kogu öö vältel ja sa võid selle tõttu mitmeid kordi üles ärgata. Ühtlasi on raskem jõuda ka REM-unne. Parima une jaoks tuleks alkoholi tarbida mõõdukalt ja vältida joomist 2-3 tundi enne uinumist.

Söömine vahetult enne uinumist

Kui sa lõpetad õhtusöögi vahetult enne uinumist, ei ole su kehal piisavalt aega seedimisega tegeleda. Seedimine toimub kõige paremini püsti seistes või kõndides, mitte horisontaalses asendis. Kui oled väga täis kõhuga pikali asendis, võib see su unele saatuslikuks saada. Samuti tuleks enne uinumist vältida suhkrurohkeid maiustusi, nagu küpsiseid, kooke ja teisi küpsetisi, kirjutab HuffPost. 

Tagasi üles