Eesti Muusikaauhinnad 2020

Kas lapsed teevad paare õnnelikumaks?

FOTO: Bess Hamiti / Pexels

Lapsed — kas õnnistus või needus? Vastavalt olukorrale võiksid paljud vanemad kord üht, kord teist väita. Seevastu küsimus, mis teadlasi huvitas, oli järgmine: kas järelkasv teeb suhte vanemate vahel kokkuvõttes õnnelikumaks? 

Uuringus, mille avaldas National Bureau of Economic Research, analüüsisid teadlased rohkem kui miljoni eurooplasest täiskasvanu küsitlustest saadud andmeid, mis viidi läbi 2009 ja 2018 vahel.

Küsitletutel paluti hinnata oma rahulolu eluga ühest kuni neljani. Keskmine hinne oli  2,93.

Selle uuringu põhjuseks olid varasemad uuringud, kust tuli välja, et lapsed vähendasid täiskasvanute õnnetunnet. 

Dartmouth College'i teadlased tahtsid uurida, kas see väide peab tõesti paika — ja sellele arvukamate osavõtjate abil kinnitust leida. 

«Raha mängib elus põhirolli»

Ütleb laulusalm. Lapsed võivad teha vanemate elu õnnelikumaks, ent selleks peavad olema teatud tingimused täidetud. Neist kõige olulisem on, et rahaga poleks kitsas käes. Niikaua kui lapsed ei muuda arvete tasumist keerukaks, on nad tõepoolest õnnefaktor. 

Uuringust selgus ka, et mitte igas vanuses lapsed ei paku rõõmu: alla 10aastased lapsed teevad vanemad õnnelikumaks kui 10- kuni 14aastased lapsed.  

Veel tuli välja, et lapsed muutuvad kurnavaks vanemate vanuse kasvades. Nii olid alla 45 aasta vanused vanemad õnnelikumad kui neist vanemad vanemad. 

Enamasti teevad lapsed õnnelikumaks

Ka abielus inimesed koos lastega on uuringu kohaselt õnnelikumad kui lastetud abikaasad. See kehtis aga ainult sellisel juhul, kui tegu oli mõlema ühiste ihuviljadega, kasulaste puhul see ei kehtinud. 

«Meie tulemused näitavad, et seda usku, nagu teeksid lapsed oma vanemad õnnetuks, saab ümber pöörata,» ütles pressiteates David Blanchflower, kes on uuringu kaasautor ja majandusprofessor Dartmouthis. 

«Kui rahalised suhted majapidamises saab kontrolli alla, ei mõju lapsed rahulolule eluga enam negatiivselt, vaid lausa positiivselt,» sõnas ekspert. 

Allikas: Fit For Fun 

Tagasi üles