Eurolaulu Raadio

Pärnu 1935: kelm peigmees mõisteti lesknaiselt tuhandete kroonide välja petmise eest vangi

Mees veiniga 1930ndatel.

FOTO: Rights Managed / Mary Evans Picture Library/Scanpix

Pärnu, 25. jaanuar. Viljandi-Pärnu rahukogu mõistis eile üheks aastaks vangiroodu õiguste kaotamisega Julius Lundbergi, 34-aastase Narvast pärit mehe, kes oli petnud välja 3000 krooni Tartust pärit 38-aastaselt lesknaiselt Leena Kangurilt. Nõnda kirjutab 1935. aasta Rahvaleht.

Möödunud aasta aprillikuus tutvus Julius Lundberg Leena Kanguriga, kes omas Tartus kinnisvara. Ei möödunud kaua aega, kui tekkis soojem vahekord.

Lundberg hakkas kõnelema abielust.

Kuna mõlemal oli puudus «lahtisest varast», siis Leena Kangur realiseeris üht-teist oma vallasvarast. Asi läks koguni nii kaugele, et Kangur 15. mail oma maja maha müüs, mille eest sai 6000 krooni. Sularaha sai Leena Kangur kätte 4070 krooi, ülejäänud osa jäi võlgu.

Julius Lundbergi kätte usaldas pr Kangur 3000 krooni,

mille järel «noorpaar» sõitis Pärnu suvitama. Aia tänavale 16 võeti ühine korter, kus veedeti mõned päevad. Siis pidi Leena Kangur sõitma Tartusse majaasju korraldama.

Lundberg sattus pr Kanguri äraolekul pummeldamishoogu. Kutsus oma korterisse külla teisi sõpru ja naisi. Korraldas päris reeglipäraseid «Veneetsia öid».

Kui Leena Kangur Tartust tagasi jõudis, oli idülliline pilt hoopis reaalseks muutunud. Pr Kangur tuletas Lundbergile meelde nende abiellumiseakavatsust, millest aga Lundberg enam midagi teada ei tahtnud. Ka raha oli löödud läbi.

Leena Kanguril ei jäänud hädas muud üle, kui

esitas oma endise «peigmehe» vastu kaebuse 3000 kr raha välja petmises.

Julius Lundberg, kes ka varemalt kohtu poolt karistatud, tunnistas enese süüdi. Kohus mõistis talle ülalnimetatud karistuse.