Neli moodust, kuidas alkohol võib su pühad ära rikkuda

FOTO: Jan Mika / PantherMedia / Scanpix

Eks me kõik ole sattunud jõulupeole, kus kolleeg või pereliige on end liiga purju joonud, teinud omale häbi ja teistega tüli norinud. Kui ei, siis on see tõenäoliselt millelgi juhtumas.

Uuringud on näidanud, et pühade ajal juuakse eriti palju alkoholi ja see väheneb alles pärast aastavahetust. Täpsemalt joovad ravikeskus Caroni andmetel täiskasvanud pühadeperioodil umbes 16 protsenti rohkem kui tavaliselt, 22 protsenti meist on tundnud survet juua asutuse jõulupeol ning koguni 96 protsenti täiskasvanutest on kas läinud ise pohmelliga pärast jõuluüritust tööle või teavad kedagi, kes on seda teinud, kirjutab Psychology Today.

Aastalõpuüritustel pakutakse pea alati alkoholi ja julgustatakse seda jooma. Nii mõneski töökohas peetakse jõuluaega võimaluseks päeva ajal koos ülemusega napsitada. 53 protsenti perede jaoks mängib alkohol pühade tähistamisel väga olulist rolli. Aga millised riskid sellega kaasnevad?

  1. Majanduslikud riskid. Detsembrist jaanuari alguseni kulutatakse alkohoolsete jookide peale väga palju raha, enamasti umbes kaks korda rohkem kui tavaliselt. Eriti suured kulud on aga ettevõtetel, kes oma töötajatele välja teevad. OnePoll küsitluse andmetel on jõulukuu ajal võrreldes teiste kuudega märgatavalt rohkem neid, kes alkoholi tarbimise tõttu ei jõua tööle või teevad tööd pohmelliga ja ei ole seetõttu produktiivsed.
  2. Mõju ajule. Alkohol mõjub alguses stimuleerivalt, lõõgastades ja erutades joojat ning tehes teda rõõmsamaks. Surema koguse juures mõjutab alkohol prefrontaalset ajukoort, mis on justkui aju «pidur». Kui pidur ei tööta, käitub inimene ettearvamatult, impulsiivselt ja agressiivselt. Veelgi rohkem juures muutub kõne segaseks ja on raske aru saada, mis toimub. Mõni inimene kogeb mäluauke, mis tähendab, et inimene ei ole teadvusetu, kuid ta ei mäleta hiljem, mis tegi. Pikaajaline suurtes kogustes joomine võib põhjustada püsivat mälukaotust ja ajukahjustust.
  3. Häbi. Arvestades seda, mis ajuga joomise ajal toimub, ei ole vaja imestada, kui see paneb inimest käituma viisidel, mis talle hiljem häbi teevad. Teistele jäävad sinu purjus «vägitükid» meelde ja neid ei saa tagasi võtta. Kui sa ei suuda oma käitumist ohjata, võid teha asju, mis rikuvad su karjääri või pereelu.
  4. Tagasilangus. Pühad on eriti raske aeg neile, kes vaevlevad sõltuvuse küüsis. Aasta lõpus on kombeks ajale tagasi vaadata, tähistada ja nautida sõprade seltskonda. See on väga keeruline neile, kel on alkoholisõltuvus. Võttes «vaid ühe» on suur oht, et nad annavad taas käe kuradile ja ei suuda kaineks saada. Lisaks on pühadeajal rohkem muud stressi, mis joomist ahvatlevamaks teevad: stress, lein, isolatsioon ja üksildus.
Tagasi üles