Nike

Tähelepanu, moegurmaanid! Nende noorte moedisainerite loomingut saab näha moesündmusel PÖFF: Black Catwalk

PÖFFi Lõputseremoonia 2017, 02.12.2017, Vene Teater

FOTO: Konstantin Sednev / PM/ SCANPIX BALTICS

27. novembril esitleb PÖFF uuenenud moesündmust Black Catwalk, kus enda loomingut esitlevad üheksa noort Eesti moeloojat. Iga disainer on spetsiaalselt ürituse tarbeks loonud kolm komplekti, mis on inspiratsiooni saanud moeloojate lemmikfilmidest.

Loomingut esitlevad disainerid: Anne Liis Puhk, disainiduo Britta-Liisa Brutus ja Arle Kivisaar, Karl-Christoph Rebane, Karola Kaugema, Kirke Talu, Kätlin Haak, Liina Liesment ning Reila Saarmäe.

Anne Liis Puhk on lõpetanud Tallinna Tööstushariduskeskuse rätsepatöö ja stilisti eriala ning hetkel tudeerimas Eesti Kunstiakadeemia moedisaini erialal. PÖFF: Black Catwalkil esitletavaid kostüüme kirjeldab Puhk kui midagi utoopilist ja avant-gardelikku: «Mulle meeldib huumor, ekstravagantsus ja kommertslikkus ühes. Arvan, et Black Catwalk on enda tõelise loomingulise pale näitamiseks ja millegi unikaalse loomiseks ideaalne koht».

Disainiduo Britta-Liisa Brutus ja Arle Kivisaar ehk WE ARE ABRA tuleb ühise projektiga esimest korda avalikkuse ette just antud ürituse raames. Mõlemad moeloojad on varasemalt olnud seotud EKA poolt korraldatava ERKI Moeshowga, kus Brutus on lavale saatnud oma loomingu ning Kivisaar olnud seotud korraldusliku poolega. Uut loomingut kommenteerivad disainerid nii: «WE ARE ABRA on värske veri, juhuslik sümbioos ja kaos!».

Karl-Christoph Rebane, brändina Christoph, on EKA moedisaini II kursuse tudeng, kes varasemalt tegelenud nii foto-, filmi- kui ka üldise eksperimentaalkunsti ja luulega. Rebane lubab esitleda sooneutraalseid kostüüme, milles on leidnud tasakaalu kunstilisuse ja kantavuse vahel. «Minu looming ei ole midagi, millega mugavalt halli massi sulanduda. Endas tuleb leida julgus ja enesekindlus, kandmaks rõivad väärikalt välja,» sõnab ta.

Karola Kaugema näol on tegemist aga maalikunstnikuga, kes lisaks tegelenud ka performace-, installatsiooni- ning moekunstiga. Oma loomingus kajastab noor kunstnik peamiselt inimõiguste, seksuaalsuse ja isiklike kogemustega seotud teemasid. «Black Catwalkile toon oma nägemuse filmist, mis pakub värvikirevat, nostalgilist ja positiivset emotsiooni. Sellest ei puudu suled, glitter ega glämm,» lubab Kaugema.

EKA nahadisaini vilistlane Kirke Talu alustas moekollektsioonide loomist juba pea 9 aastat tagasi. Otsus valida erialaks moekunsti asemel hoopis nahakunst, tulenes soovist tutvuda uue materjaliga ning liita omavahel nii rõiva- kui aksessuaaridisaini vaatepunktid. «Kollektsioon lööb laval sümbioosi omavahel stiliseeritud futuristlike ja funktsionaalsete rõivaste ning nahkdetailide vahel,» vihjab Talu üritusel esitlusele tulevale kollektsioonile.

Kätlin Haak on disainer, kes varasemalt pälvinud mitmeid erialaseid auhindu ning riietanud hulgaliselt Eesti artiste ja näitlejaid. Noore moelooja rõivakunstis mängivad olulist rolli tikandid, mis valminud koostöös tema emaga, ning kellega üheskoos on asutud arendama brändi HAAK. «Black Catwalki laval saab seeläbi näha midagi mängulist, kuid kantavat, ning kindlasti ei jää puudu tikanditest ja kostüümidraamast!»

Otsides uusi väljakutseid, alustas Liina Liesment 2015. aastal õpinguid TTHK-s rätsepatöö ja stilisti erialal. Möödunud aasta kevadel lõi Liesment oma esimese kollektsiooni ning on nüüd alustanud oma brändi väljatöötamisega. Uut kollektsiooni kommenteerides lubab moelooja, et see asub maitsekuse ja maitsetuse piiril. «Fookuses saab olema femme fatale ning aimata võib ka 90ndate moevoolude mõjutusi,» tutvustab disainer.

EKA moedisaini lõpetanud Reila Saarmäe omandab hetkel magistrikraadi TTÜ disaini ja tehnoloogia tuleviku erialal, tegeledes ühtlasi ka oma brändi loomisega. Saarmäe kirjeldab end kui out-of-the-box moedisainerit, kelle loomingut iseloomustab eelkõige naiselik käekiri, huvitavad vormilahendused, detailsus ja alternatiivne materjalikasutus. Kõike seda lubab disainer ka Black Catwalkil näidata: «Oodata võib kõike, mis ebatavaline! Alates vormilisest mänglusest kuni materjalide huvitavate kombinatsioonideni.»

Filmi- ja rõivakunsti üheks põimiv moesündmus PÖFF: Black Catwalk toimub 27. novembril klubis HALL.