Toitumisnõustaja viis soovitust, kuidas rasvumist ja diabeeti vältida

jaga E-post prindi artikkel saada vihje Loe ja lisa kommentaare

FOTO: Benis Arapovic / PantherMedia / Scanpix

Teise tüübi diabeet on elustiilist tulenev haigus,mille puhul toitumise ja liikumise harjumused on paigast ära. Üldjuhul tarbitakse valesid toitusid ja valedes kogustes. Sama oluline kui söömisharjumuste järgmine on ka igapäevane füüsiline aktiivsus, kirjutab MySnacki blogis toitumisnõustaja Kädi-Liis Sepp.

Maailma terviseorganisatsiooni andmetel on 422 miljonil täiskasvanul diagnoositud teise tüübi diabeet, Iga-aastaselt sureb 1,6 miljonit inimest diabeedist põhjustatud tagajärgede tulemusel. Üks kolmest täiskasvanust on ülekaaluline ja iga kümnes on rasvunud. 2. tüübi diabeet ning rasvumine kahjustavad väga tõsiselt süda, veresooni, silmasid, neerusid ja närve. 2. tüübi diabeedi puhul ei suuda keha toota piisavas koguses insuliini, selleks et veresuhkru taset reguleerida.

Selleks, et mitte rasvuda ja hoiduda 2. tüübi diabeedist:

  • Alusta igat päeva hommikusöögiga! Ära jäta seda vahele. Ideaalne hommikusöök on näiteks paras ports täisteraputru, mille kõrvale võiks võtta värskeid marju. Sama hea on näiteks üks täisteraleib mõnusa salatilehe, kurgi ja juustuga. Ära jäta hommikusööki vahele, see annab kehale esimese signaali, et midagi ei ole paigas ning keha hakkab sellele millegi arvelt lahendusi leidma. Energiat elutegevusteks on vaja, aga hommikusöögi vahelejätmisel seda ei ole toiduga saadud.
  • Päeva kohustuslikud osad peale hommikusööki on lõuna- ja õhtusöök! Suures osas peaksid need koosnema aed- ja köögiviljadest. Need tagavad hea seedimise ja varustavad sind vitamiinide ja mineraalidega, millel on muuhulgas oluline roll meie seedesüsteemis ja ainevahetuses. Loomulikult sobib sinna juurde kvaliteetne lihatükk, samuti kartul või täisterapasta või -riis.
  • Ära unusta toidukordade vahel vahepalasid! Õigete vahepalade söömine on ideaalne viis hoida oma seedesüsteem toonuses! Vahepalade tarbimisega hoiad ära ülesöömise põhitoidukordadel. Vali värske puu- või köögivili või peotäis pähkleid.
  • Liigu! Liikumine on parim viis hoidmaks ainevahetust toonuses. Lisaks sellele, et igasugune kehaline aktiivsus põletab kaloreid, aitab liikumine, sealhulgas ka täiesti tavaline kõndimine, imenduda kaltsiumil, mis on hädavajalik luude ja hammaste tervise juures. Kõnni iga päev vähemalt 45 minutit. Mine lihtsalt sõbraga jalutama või trenni!
  • Ära keela endale oma lemmiktoitusid! See tekitab stressi, kuid stress on üheks peamiseks rasvumise põhjuseks. Meil igaühel on igapäevaeluga toimetulekul stressi piisavalt, ära tekita endale liigseid stressiallikaid juurde. Kui igapäevane söömine ja liikumine on paigas, ei pea sa endale keelama aeg-ajalt oma lemmikmaiustusi. Kuid see olgu pigem preemiaks!
Tagasi üles