Viis nippi kaalulangetajale, kuidas nädalavahetus õigesti veeta

FOTO: Wavebreakmedia ltd / PantherMedia / Scanpix

Luba ma kirjeldan Sulle ühte inimest ja olukorda. See inimene on tubli - tervislik toitumine ja treening on tema jaoks olulised. Ta sööb täpselt nii palju toidukordi ja sellist toitu, mis annab talle hea enesetunde. Treeningud pole talle võõrad, neid teeb ta mõnuga 2-4 korda nädalas, tulemused aina paranevad. Käes on reede, ta vaatab tagasi edukale nädalale ja mõtleb muiates, et seda tuleb tähistada hea ja «paremaga», kirjutab oma blogis toitumisnõustaja Erik Orgu.

Variante, kuidas seda tähistada, on mitu: lemmikvein, midagi magusat, muu toit või jook, mida ta töönädalal vältis. Tavaliselt tähistab ja premeerib ta ennast nii laupäeval kui ka pühapäeva hommikul ebatervislike pannkookidega. Nii see läheb nädalast nädalasse. Ta teab, et see on vale tegutsemine ja tunneb ennast pisut süüdi, aga seda alles esmaspäeval. Ta astub esmaspäeva hommikul kaalule ja näeb seal numbrit, mis tekitavad negatiivseid emotsioone.

Päeva esimeses pooles on ikka mingid kahtlased isud peal, aga siiski sööb ta tervisliku toidukorra. Nädala esimene trenn on ka raske, on tunne nagu poleks pikemat aega trenni teinud. Ta otsustab, et nädalavahetusel sai valesti käitutud ja nii enam ei tohi!

Motivatsioon on laes, et tervislikult toituda, teha trenni ja hoida eemale ebatervislikest kommetest.

Kätte jõuab reede ja peaks tähistama…

Kui sulle tuleb see inimene ja olukord tuttav ette, kuid soovid kaalust alla saada, siis proovi järgnevaid nippe, et muuta oma nädalavahetuse toitumine tervislikumaks!

  • Kui tarbid nädalavahetusel alkoholi, siis esiteks vähenda selle kogust ja sagedust. Kõige parem, kui loobud 1-2 nädalavahetusest kuus, mil alkoholi tarbid. Tea, et alkohol sisaldab kaloreid, suhkrut, mõjutab su söögiisu ja nõrgestab motivatsiooni tervislikult toituda!
  • Kui kipud nädalavahetusel laisklema ja ebatervislikult toituma, tuues vabanduseks tervislikud tööpäevad, siis leia endale tegevust. Kindlasti on midagi, mis hoiab su keha liikumises ja mõtted mujal kui rämpstoidul. See tegevus ei pea olema midagi väga koormavat ega keerulist. Võid ka selle ühendada toiduga, kui soovid uusi maitseid kogeda, näiteks jaluta uude või lemmikrestorani. Nii saad kaks kärbest ühe hoobiga, aga võid otseloomulikult ka midagi muud välja mõelda. 
  • Oletame, et reedel ikkagi läks käest ära ja sõid või jõid valesid asju ning avastad ennast laupäeva lõuna paiku, et pole tegevust. See omakorda on libastumise oht, sest laupäevast võib saada n-ö reede! Lahendusena pakun, et tee nädalavahetuseks plaan ära nädala sees, kui sul on hea rütm ja tervislikud kombed. Nii langetad tõenäolisemalt parema otsuse. 
  • Pane endale juba neljapäevaks telefoni meeldetuletus, et talitaksid nädalavahetusel paremini, olgu see vähem alkoholi, maiustusi või rämpstoitu. Usu või ära usu, aga inimestel võib ununeda tervislikult elada. Olen seda palju kuulnud, et peale käest läinud veiniõhtut või ebatervislikku päeva meenub, et seda poleks tegelikult pidanud tegema. Lihtsalt unustati, ei midagi enamat, kahjuks nii lihtne see ongi.
  • Kui juhtub, et sööd midagi ebatervislikku, siis leevenda olukorda süües kõrvale midagi tervislikku. Näiteks söö pitsa või pasta kõrvale suur värske salat. Kui maiustad, siis söö magusa kõrvale puuvilju või marju, näiteks maasikad šokolaadis. Isegi, kui sööd väljas, siis peaaegu igas toidukohas on värsket salatit või puuvilju.
Tagasi üles