Eesti Muusikaauhinnad 2020

Soome disainerid teevad plastjäätmetest ujumisrõivaid

A post shared by HALLA HALLA (@hallaxhalla) on

Soomlannad Salla Valkonen ja Hanna Lehtovaara on tulnud omapärasele ideele toota ookeani sattunud plastjäätmetest bikiine. Kaks aastat tagasi loodud bränd Halla Halla on tuule tiibadesse saanud ja seda hea põhjusega.

Valkonen ja Lehtovaara kohtusid Kymenlaakso rakenduskõrgkoolis, mis nüüd kuulub Kagu-Soome rakenduskõrgkooli (XAMK) alla. Naistel oli plaan rõivatootjateks hakata ja pärast ülikooli lõpetamist Aasias ringi rännates tuli neil hea mõte, edastab yle.fi.

«Aasias me peamiselt surfasime ja bikiinidest sai kiiresti meie tavaline igapäevane riietus,» rääkis Valkonen. «Aga me ei leidnud selliseid mudeleid, mis oleksid olnud meie maitsele sobivad. Nii hakkasime neid ise disainima ja õmblema ning siis saigi meie idee hoogu.»

 

Sweet little Sunday! 🍦🍭🍬

A post shared by HALLA HALLA (@hallaxhalla) on

Naised leidsid Itaalia kanga, mis rabas neid huvitava tekstuuriga. See oli tehtud ringlussevõetud plastjäätmetest, peamiselt kalavõrkudest ja plastpudelitest. Balil käies mõjutas neid juba väga sügavalt see, kui palju rämpsu meri kaldale kannab. Nüüd teevad nad oma ujumisriideid samasugusest prügist.

«See olukord on väga kurb; väga, väga kurb. Surfama minnes võib aerutades iga teise tõmbega sulle pihku jääda nuudlipakk või mähe,» ütles Valkonen.

Ümbertöödeldud prügist tehtud kangas on kolm kuni neli korda kallim kui tavalina nailon. Sellegipoolest on nad otsustanud teha Halla Halla ujumisrõivaid vaid töödeldud materjalidest, et toetada prügi ümbertöötlust. Jätkusuutlikkuse põhimõte on ka nende äri üks edu võtmetest.