Ivi Eenmaa: olen pidanud leppima, et mul lapsi ei ole

Ivi Eenmaa

FOTO: PEETER LANGOVITS / PM/SCANPIX

Täna toimuval emadepäeva konverentsil «Naine pole sünnitusmasin!» rääkis endine Tallinna linnapea Ivi Eenmaa, et seni kuni Eesti ühiskonna mentaliteet on rehepapi tegemine ja tagaselja rääkimine, meil küll lapsed sünnivad, aga ei ole kindel, kas nad sünnivad Eestis või soovivad siia jääda.

«Kui andsin nõusoleku tulla tänast konverentsi avama, sain kommentaaridest palju tagasisidet, et mida see lasteta naine seal küll rääkida plaanib? On jäänud mulje, et lastest rääkida võib ainult see, kellel endal lapsed on,» rääkis Ivi Eenmaa. «Mitte ilmaasjata pole Lev Tolstoi kirjutanud, et kõik õnnelikud perekonnad on üksteise sarnased, iga õnnetu perekond on isemoodi õnnetu. Kõik me oleme isemoodi ja kordumatud. Ja arvata, et me lepime ühiskondlikult ja vabatahtlikult kokku raudsetes reeglites – vabandage, aga mina sellesse ei usu. Pigem tuleks kokku leppida selles, et me oleme erinevad ja lepime sellega. Tuleb loobuda sildistamisest ja halvustamisest.»

«Paadunud liberaalina ma ei saa öelda, et keelame ära selle väljendi nagu «sünnitusmasin», aga ma loodan, et inimesed ise hakkavad seda ühel päeval häbenema. See on kasvatuse küsimus,» lisas Eenmaa. «Ma ei ole nii veendunud, et peame Eestis väga muretsema iibe pärast. Ega meist viie miljoni riiki ei tule. Ja kui meile tuuakse eeskujuks Hollandit või Belgiat, kes on meist väiksemad – siis kui palju seal tegelikult hollandlasi või belglasi elab? Pigem peaksime mõtlema sellele, kes see eestlane tulevikus on, kus on tema kodu ja mis keelt ta räägib? Ning see on juba riigis toimivate regulatsioonide küsimus. Riiki tuleks ehitada rohkem inimese jaoks – ja see vajaks meil paradigma muutust.»

Ivi Eenmaal endal lapsi ei ole, kuid tal on kolm toredat ristilast ning ta on vanatädi kolmele noorele inimesele. «Ma pean ka neid väga vastutusrikasteks tegemisteks. Täna, kui ma olen 75 aastat vana, siis ma tean, et olen aidanud kaasa mõne noore inimese elule ja haridusteele. Ja kui see on hästi välja tulnud, siis on mul südamest hea meel. Ma tõesti tundsin, et ma tahan seda teha ja anda kõike, millest ise olen lapsepõlves ilma jäänud,» ütles Eenmaa.

«Olen pidanud sellega leppima, et mul lapsi ei ole. Aga võib-olla seetõttu, et ma olin vaba kodustest kohustustest, olen suutnud nii mõnegi suure asja elus ära teha. Kuid ma imetlen väga ka neid naisi, kellel on lapsed ja kes on samas firmajuhid, kunstnikud ja spetsialistid. Iga naine, kes on kas või ühe lapse suutnud kasvatada korralikuks kodanikuks, väärib sügavat kummardust!» kinnitas Eenmaa.

Täna Nordic Hotel Forumi konverentsikeskuses toimuval emadepäeva konverentsil «Naine pole sünnitusmasin» astub üles suur hulk tuntud Eesti ühiskonnategelasi: endine Tallinna linnapea Ivi Eenmaa, notar Priidu Pärna, Estonia klaverivabriku omanik Indrek Laul, vaimulik Erki Tamm, ettevõtja Kristjan Järvan, psühholoogid Karmen Maikalu ja Margit Emberg. Debatis «Miks ühiskond ei suuda kokku leppida, millist eraelu ta kodanikult ootab?» osalevad majandusanalüütik Hardo Pajula, ajakirjanik Barbi Pilvre, MTÜ Eesti Sündimusuuringud juhataja Lea Danilson-Järg ning ajakirjanik Marica Lillemets.

Tagasi üles