Meestele: kuus asja, mida su peenis võib sulle tervise kohta öelda

Dagmar Lamp
, Sõbranna.ee juhataja
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Foto: Ruslan Olinchuk/PantherMedia / Ruslan Olinchuk

Nii nagu vagiinad võivad olla erinevad ja «käituda» erinevatel päevadel erinevalt, nii on ka peenistega.

Millal tasuks aga muretseda, kui märkad, et peenisega on midagi juhtunud? Health uuris uroloog Ryan Berglundilt, millised sümptomid peaksid sind panema muretsema ning mille pärast ei tasuks närvi minna.

Erekteerunud peenis on kõver

Kui varem on olnud mehe peenis erekteerunult üsna sirge ning ootamatult on kõver, siis võib tegemist olla Peyronie’ tõvega, mida põhjustab armkude. Nii võib juhtuda näiteks pärast (spordi)vigastust. Samas on väike kõver ka normaalne. «Kui mõelda, et 0 kraadi on täiuslikult sirge ning 90 kraadi ekstreemselt kõver, siis me arstidena hakkame tegelema kurviga, mis on 30 kraadi juures ning võib saada vahekorra ajal takistuseks,» selgitab Berglund.

Teadlased pole päris kindlad, miks mõned mehed on Peyronie’ tõve suhtes vastuvõtlikud ja teised mitte, kuid üks uuring viitas, et selle tõvega mehed on ka vähile vastuvõtlikumad. Seega tasub alati arsti poole pöörduda.

Nahaalune muhk

Berglundi sõnul võib muhu põhjustajaks olla veresoon, teinekord ka ummistunud lümfisõlm. «Tavaliselt pole tegemist vähiga,» rahustab uroloog. Tavaliselt pole vaja üldse arstlikult sekkuda, kuid kui see segab vahekorda või kui seda põhjustab armkude, siis võib arst abistada.

Üks või rohkem väikest punni

Punne võivad peenisel põhjustada mitu erinevat asja. Nii nagu vinne võib tekkida nahal kõikjale, võivad nad tekkida ka peenisele.  Tegemist võib olla ka nähtusega nimega peenise pärlpaapulid, mis pole haigus ja ravima neid ei pea.

Samas mõned punnid on juba ohtlikumad. Nii võivad genitaaltüükad olla suguhaiguse märgiks – HPV on üks võimalus.

Peenisel on vill

Villid võivad olla valulikud või valutud. Süüfilise korral on vill tavaliselt valutu ja seda ravitakse penitsilliiniga. Ka herpesviirus võib põhjustada ville. Kuna aga tegemist on suguhaigustega, tasub kindlasti arsti poole pöörduda.

Pissimismured

Berglundi sõnul tasub kohe pöörduda arsti poole, kui uriinis leidub verd, isegi kui seda on vähene hulk. See võib olla märgiks neeruhaigusest.

Teisi urineerimisprobleeme võib põhjustada eesnääre, mida peaks mees laskma regulaarselt igal juhul kontrollida.

Muhk munanditel

Mees võib oma munanditelt muhu või tüki leida, üldjuhul pole tegemist vähiga. Kui see on valulik, võib tegemist olla põletikuga, mille vastu aitavad antibiootikumid. Kuna aga muhk võib olla siiski ka vähi põhjustatud ja munandivähk on 15-45-aastaste meeste seas kõige levinum vähivorm, tasub pöörduda arsti poole.

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles