Eurolaulu Raadio

Palgalõhe oma täies «hiilguses»: selle riigi naised teevad kaks korda rohkem tööd kui mehed

FOTO: PantherMedia / Scanpix

Eestis on Euroopa Liidu üks suurimaid palgalõhesid, aga kahjuks saame me end võrrelda ka hispaania naistega. Nimelt näitab värske uuring, et seal langeb kogu majapidamine ja lastekasvatamine naiste õlgadele. Seda ka siis, kui nad käivad täiskohaga tööl.

The Local kirjutab, et hispaania naised teevad kaks korda rohkem tasuta tööd kui mehed. Nii kulub neil nädalas 26,5 tundi lastele, majapidamisele, koristamisele, kokkamisele ja sugulaste eest hoolitsemisele. Mehed tegelevad kõige sellega vaid 14 tundi. Üllataval kombel ei sõltu ajajaotus ka sellest, kes on leibkonnas peamine sissetuleku teenija.

Ainus näitaja, kus mehed ja naised peaaegu võrdsed on, on vallaliste inimeste seas. Poissmehed kulutavad «tasuta tööle» nädalas 11 tundi, samas kui vallalised naised tegelevad sellega 13,3 tundi. Sama juhtub vanas eas - uuring näitas, et vanavanemad kulutavad nädalas 16 tundi lapselastega tegelemisele, seda sõltumata, kas tegemist on vanaema või vanaisaga.

Kuigi Hispaania ühiskond on teinud suure sammu edasi võrreldes Franco valitsemisajaga, mil naise koht oli vaid kodus ning neil oli vaja abikaasa luba, kui nad tahtsid tööle minna või pangakontot avada, on siiski veel pikk tee minna.

Hispaanias teenivad naised keskmiselt 19,3 protsenti vähem kui mehed - Euroopa Liidu keskmine on 23,4 protsenti.