Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Teeme pühad mõnusaks

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Jõulukaktus, eestlaste lemmik. | FOTO: Madis Sinivee

Täna on esimene advent ja sealtpeale algab n-ö ametlik jõuludeks valmistumine. Detsembri Arterites jagame ideid, kuidas sel puhul kodu kaunistada, pakume kingivihjeid, tutvustame uusi pakkimisvõtteid ja palju muud.

Et jõulude eel mitte rabistama kukkuda, tasub juba aegsasti plaani pidada ja ehk isegi tööde nimekiri koostada – kui siis selle järgi toimetada, võib kiirest ajast lausa mõnu tunda.

Koos esimese advendiküünla süütamisega võiks seada aias puudele-põõsatele jõulutulukesi, mille sära teeb ümbruse pidulikuks ja pimeda aja helgemaks.

Et küünlavalgus kuulub jõuludega lahutamatult kokku, tasub küünlaid varuda nii palju, et neid ikka jätkuks. Virge Robam Florast soovitab valida nii koju kui ka jõuluvana kingikotti eksklusiivseid kristallsteariinküünlaid, mille otsekui jääkristallidega kaetud pind tuleb küünlaleegi kumades eriti kaunilt esile. Aga näiteks marmorküünlad kaarduvad põledes lilleks. Huvitava pinnatöötlusega on kraasitud küünlad. «Moes on antiikse stiiliga rustikküünlad, mille ebatasasused ja mullid tekitavad töötlemata pinna efekti,» räägib Robam. «Kõige populaarsemad on pressitud küünlad ning eri suuruse ja kujuga majapidamisküünlad.»

Flora uudistoode: küünal-advendikalender. | FOTO: Meeli Küttim

Põlevaid küünlaid ei tohi kunagi jätta järelevalveta, samuti asetada liiga üksteise kõrvale ega kamina, ahju või mõne muu soojusallika lähedale, sest siis hakkavad need sulama ja tilkuma. Iga küünal vajab kuumakindlat alust, olgu see siis metallist, savist või klaasist. Küünalt ei peaks põletama tõmbetuules ega aknalaual. Soovitav on kustutada küünlaleek summutades, mitte puhudes. Lapsed ja lemmikloomad tuleb hoida küünaldest ohutus kauguses.

Menukad jõululilled

Aasta-aastalt ehitakse kodu aina rohkem jõululilledega ja neid hakatakse soetama juba novembris. Traditsiooniliste jõulukaktuste ja jõulutähtede kõrval on väga menukad hüatsindid ja ratsuritähed. Leeri Lillesalongi floristi Marek Jakobi sõnul õitsevad enne advendiaja algust koju toodud hüatsindid küll sageli jõuluõhtuks ära, aga siis võib ju nende asemele uued tuua. Pungast õie puhkemist on nii tore jälgida! Sama käib ratsuritähe ehk amarülli kohta. Neid, nagu skimmia- ja iileksioksigi, saab osta ka lõikelillena. Skimmia on meie kodudes veel vähe tuntud, kuid oma roosakaspunaste õite ja roheliste igihaljaste nahkjate lehtedega väga dekoratiivne. Lõikelillena püsib vaasis paar nädalat, potilillena õitseb jahedamas ruumis terve talve.

Hüatsint. | FOTO: Madis Sinivee
Ratsuritäht ehk amarüll. | FOTO: Madis Sinivee
Skimmia. | FOTO: Madis Sinivee

Jahedamas ruumis peavad kaua vastu ka lumeroos, mis näiteks Soomes on ülimenukas jõululill, ja täkiline ardiisia koos oma pilkupüüdvate punaste marjadega.

Lumeroos. | FOTO: Madis Sinivee

Lääne-Euroopas väga armastatud, samuti punaste marjadega iileksid on ka Eestis hästi vastu võetud, nendega ilmestatakse nii kontoreid, kohvikuid kui ka kodusid.

«Kui Põhjamaades hinnatakse eriti kõrgelt valgeid jõululilli, siis meil eelistakse verevate õitega piimalille ehk jõulutähte, samuti punast amarülli ja jõulukaktust,» nendib Marek Jakobi.

Jõulutäht ehk kaunis piimalill. | FOTO: Madis Sinivee

Taas on au sisse tõusnud alpikann – kunagine populaarseim talvine õitseja, mis jäi vahepeal teenimatult unarusse. Kõiki eespool nimetatud lilli ja ka näiteks kauniks põõsaks pöetud (vana)vanaemadeaegset hitti mürti soovitab florist jõuluajal külla minnes kingiks viia.

Alpikann. | FOTO: Madis Sinivee
Mürt. | FOTO: Madis Sinivee
Täkiline ardiisia. | FOTO: Madis Sinivee

Iga päev midagi

Kodu kaunistamist võiks alustada näiteks esimesel advendil maja või korteri uksele jõulupärja seadmisest. Kes ise pärga meisterdada ei mõista, saab selle osta (lille)poest või turult.

Hulgaliselt häid vihjeid ja värskeid jõulusuundumusi leiab teemakohastest ajakirjadest, samuti kirjastuselt Post Factum äsja ilmunud raamatust «Loo ise kodu heaks», mille kaante vahele on tuntud blogija ja käsitööõpetaja Anna Lutter kogunud võtteid, mis aitavad aasta pimedama ja tubasema aja mõnusamaks ja sisukamaks teha. Muu hulgas jagab autor kingiideid, inspiratsiooni kinkide pakkimiseks ja värskeid mõtteid kodu kaunistamiseks pühade ajal. Osa näpunäiteid saab ellu viia vähese vaeva ja ajaga, ka koos lastega, osa sobivad õmblemis- või puutööoskustega tegijaile.

Samuti on advendiaja alguses vaja mõelda, kellele kinke teha ja mida kinkida. Kas panna pakki esemeid, midagi söödavat või hoopis kontserdi- ja teatripileteid või raamatuid? Pühadekaardid tuleks aegsasti posti panna, et need jõululaupäevaks kohale jõuaks.

Tagasi üles