Mis toimub ema ajus, kui ta kuuleb beebi nuttu?

Naine
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Foto: Vida Press

Miks ei kuule me magades alati oma pea kõrval tirisevat äratuskella, kuid beebi nutt ajab meid sekunditega üles isegi siis, kui kostub teisest maja otsast? 

Raseduse ja sünnituse läbi teinud naise kehas on tavapärasest kõrgem oksütotsiini tase, vahendab Emmede Klubi. See hormoon on üks põhjus, miks muudab ema aju lapse häälele tundlikumaks.

Aju-uuringud on näidanud, et kuuldes lapse nuttu, muutub ema aju koheselt väga ärksaks. Isade aju aktiivsus beebi nutu peale aga ei muutu. Bioloogia on põnev, kas pole?

See teadmine ei tähenda aga sugugi, et beebit ei võiks isa hoolde usaldada. Ka juhul, kui emme kodusoleku ajal kipub issi öised imetamispausid mõnusasti maha magama. Esiteks ärkab inimene oluliselt kergemini, kui on alateadlikult kursis, et vastutab parasjagu. Teiseks on aga nutt beebi jaoks instinktiivne viis ellu jääda - abi vajav beebi reageerib piisavalt valjusti, et igaüks ärkaks.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles