Ene Ergma: ärge tehke karjääri üle laipade

Ene Ergma.

FOTO: Marko Saarm/Sakala

Astrofüüsik ja poliitik Ene Ergma rääkis 16. septembril Naiskodukaitse 90. aastapäevale pühendatud konverentsil «Naised Eesti ühiskonnas 21. sajandil» oma karjäärist ja julgustas naisi suuremalt unistama. «Ma olen veendunud, et eesti naised on väga tugevad tegijad,» ütles ta.

«Minu karjäär oli lihtne, aga see oli juhus,» ütles Ene Ergma oma tööle tagasi mõeldes. «Maailmas on väga palju erinevaid asju, aga põhiline on see, et tehke seda, mida te armastate. Kui te seda teete, siis on alati tohutult hea tunne.»

Astrofüüsika oli Ene Ergma jaoks niivõrd huvitav, et kosmosehuvi viis teda aina edasi. See aga ei tähenda, et tema teel poleks olnud tagasilööke. «Ka mina olen kaotanud palju kordi,» nentis ta. «Ma ei räägi sellest eriti palju, sest päris kena on ju alati öelda, et voh, vaadake, kus ma olen. Aga olen kaotanud.»

Tagasilöökidest on ta aga palju õppinud. «Teate, inimene peabki kaotama. Aga mis on kõige tähtsam - siis istu, mõtle ja analüüsi. Mitte seda, et kui palju on kõik teised teinud selleks, et ma kaotasin, vaid kui palju olen mina teinud, et ma kaotan.» Ergma on veendunud, et iga selline kaotus annab palju parema ettekujutuse, kuidas elus asjad käivad ja kuidas midagi teha, et edaspidi neid kaotusi ka vältida. «Minu arvates on see väga tähtis.»

Oma pikas elueas ja edukas karjääris on Ergma õppinud veel üht tõde, mida ta peab oluliseks teistele südamele panna. «Ärge tehke karjääri üle laipade,» sõnas ta. «Ärge tehke karjääri, kui te olete alatult käitunud. Alatu käitumine või alatus on üks hullemaid vähkkasvajaid inimeses, ja kui ta need küüned ka inimese taha naksab, ta hävitab selle inimese täielikult. Karjääri tuleb alati mõista positiivses mõttes, aga mitte nii, et kõik teised peavad langema, aga ainult mina jooksen edasi.»

Lisaks soovitas Ergma eesti naistel unistada ja unistada suuremalt. «Mitte mõelda, mida mina saan, vaid mõelda, mida mina saan teha,» märkis ta elutargalt.

Tagasi üles