Homme «Naistejuttudes». Depressioon – valetav vanakurat, keda ei tohi uskuda!

Dagmar Lamp, Liis Konovalov ja Heidi Ruul stuudios

FOTO: Erakogu

Sel korral on Dagmaril stuudios külas kolumnist Heidi Ruul ja vabakutseline tõlkija Liis Konovalov. Räägime heitlustest, mis me kõik oleme depressiooniga pidanud ette võtma.

Ei Heidi, Liis ega Dagmar ise ole depressioonist ja sellega kaasas käivatest nähtustest, näiteks unetusest, ärevushäiretest, paanikahoogudest, puutumata jäänud. Arutame, kui keeruline võib olla abi leida, kuidas ennast ise aidata ning millised on olnud kõige tumedamad hetked.

Liis mõtiskleb, et tema jaoks sai asi alguse ehk juba teismeeas. «Ma kõndisin ringi ja mõtlesin, kuidas ma end ära tapan, aga sellele ju ei pidanud tähelepanu pöörama, tavaline teismeline,» meenutab Liis, kes on senini saanud oma episoodidega hakkama ilma ravimite abita, kuid on lõpuks siiski jõudnud antidepressantideni. See muidugi ei tähenda, et vaid rohud oleks need, mis saavad rasketel hetkedel aidata, oluline osa on ka eneseanalüüsil, teraapial, liikumisel, tervislikul toitumisel, aga ka rutiinil – vähemalt rutiini võlujõu on enda jaoks avastanud Dagmar.

Heidi meenutab, et tema teekond sai alguse kümme aastat tagasi. Ta läks küll kohe arsti juurde, kuid jättis sageli ravi pooleli. Ka meenutab Heidi, kui raske oli alguses abi leida, kuid õnneks on tal nüüd olemas väga hea arst, kelle tugi on hindamatu.

Juttu tuleb ka depressiooni ja antidepressantide «boonusest»: see kõik mõjutab ka seksiisu ning mitte ainult nii, et võtab kire täiesti maha – võib juhtuda ka, et kõnnid mööda tänavat ja ootamatult tabab sind orgasm...

Kuula «Naistejuttude» uut osa juba laupäeval, eelmisi saateid saad järele kuulata siit.

Tallinnas võtab erakorralistel juhtudel psühhiaatriakliinikus abivajajaid vastu valvearst igal hommikul alates kell 9 (registratuur 617 1049). Tartus saab 24 tundi päevas helistada kliinikumi valvearstile ja –õele numbril 731 8764.

Palju häid materjale pakub ka veebikülg peaasi.ee, kus saab oma mure ka nõustajale saata. Nõustamise eest tasu ei küsita. Paljudes Eesti linnades, sh Pärnus, Kuressaares, Viljandus jm, ootab vastuvõtule ka vaimse tervise õde, kelle juurde saatekirja vaja pole.

Eluliin võtab kõnesid vastu ja pakub psühholoogilist tuge E-R kell 9-20 numbril 631 4300 ja õhtuti-öösiti saab iga päev abi 19-7 numbrilt 655 8088.

Tagasi üles