Kaunid kleidid on kui suvelõpu lilled

  • Tähistame suve viimaseid ilusaid päevi lilli kandes!
  • Donna Nordica, Liina Stein, Year, Kirill Safonov ja teised näitavad teed.

Suve tuleb tähistada! Sest miski muu ei muuda seda nii eriliseks ja meeldejäävaks kui isiklik häälestatus inimese sees. Kõige lihtsam viis tekitada pidu sinus eneses on panna selga üks ülevoolavalt romantiline lilleline kleit. Lööme end lille, otsekohe ja juba täna!

Mis on suurim moelollus maailmas? Olla imekauni kleidi omanik ja hoida seda kapis kinni. Säilitada millekski eriliseks ja mõelda, et tavalisel suvepäeval ei raatsi seda küll kanda… Usu, iga suvepäev siin laiuskraadil on ainulaadne! Ja mida samm suve lõpu poole, seda hinnalisemaks see hetk muutub. Nii et kõige kaunim lillemerre uppuv kleit on selleks puhuks just parim valik.

Eestis leidub õnneks mitmeid andekaid moeloojaid, kes seda igatsust mõistavad ning kaunitaride rõõmuks hingematvaid kleite loovad, milles hetkega õide puhkeda. Arter ajas mõnega neist juttu.

FOTO: Donna Nordica

Donna Nordica

Alati kui ühiskonnas või maailmas laiemalt on rahutud ja ebakindlad ajad, tulevad moodi lillelised kleidid. Need mahendavad ärevust ning lisavad õnnetunnet.

«Ilus kleit on selline kleit, mis teeb sul tuju heaks, kui peeglisse vaatad. See on nagu raamat, mis hakkab oma elu elama koos lugejaga – kleit elab oma elu koos kandjaga,» põhjendab oma kleidiarmastust Mai Loog Donna Nordica loovtiimist. Kaubamärk on tuntud just ülevoolavalt naiseliku ja elurõõmust pakatava käekirja poolest. Sekka kraadike põhjamaist õrnust ja peenetundelisust – kindlasti üks paremaid valikuid suveõhtu eriliseks muutmiseks.

«Mõnikord on üks ja sama kleit mu kapis minu jaoks ilus. Mõnikord mitte – lausa tavaline. Seetõttu muudab kleidi ilusaks ka sinu enesetunne, sinu ja su kleidi ühine energia. Kui suu kisub naerule ja hea energia tase tõuseb, on sul seljas õige kleit ja sära kandub kogu su päeva ja su ümbrusse,» avab moelooja kleitides peituvat maagiat. «Lillemustrid rahustavad ja suudavad inimsuhteid meeldivamaks muuta. Lilled on ju kaunid loodusimed, nad panevad meid õnnetundest ahhetama. Alati kui ühiskonnas või maailmas laiemalt on rahutud ja ebakindlad ajad, tulevad moodi lillelised kleidid. Need mahendavad ärevust ja lisavad õnnetunnet.»

Selle suve moeõitest soovitavad Donna Nordica tegijad troopilisi mustreid kreemikal taustal ja pastelle, sügisesse sammudes juba tumesinist ja musta. Ega talve tulek õitsemisele piiri pane! Aasalilled asenduvad vaid muinasjutuliste õitega. Mustrid moodustavad tihti suuri kujundeid ning kleidi lõige peab neid looklevaid lillemotiive vaid esile tooma. Moes on pikad kleidid, särkkleidid ja hõlmikud, tihti on näha puhvvarrukaid ning alt laienevat siluetti volangide või kroogetega.

Ilusate kleitide kandmiseks on Donna Nordica disainitiimi sõnul häid põhjuseid lausa mitu: «Kaunis kleidis naist pannakse alati tähele ja riietusega saab muuta iga sündmuse erakordsemaks. Ta mõjub nagu turvatunde saadik – maailm pole veel kokku kukkumas, kui naistel on võimalust, aega ja tahtmist ennast kauniks sättida.»

FOTO: Liina Stein moemaja

Liina Stein

Liina Steini moemaja on samuti tuntud just hingematvalt kauni lillelise loomingu poolest. Õitemeri valitseb nii suve kui ka varasügise kollektsioonide. «Elu on ilus igal aastaajal ning iga ilmaga, kui selle vaid enda jaoks päikeseliseks loome. Ilu, rõõmu ning kauni kleidi jaoks pole tingimata tarvis sündmust või tähtpäeva – seda kõike võib nautida lihtsalt niisama ja igapäev muutub sellest palju rõõmsamaks,» räägib moelooja Liina Stein. «Saabuvas sügises värvub kõik tavaliselt ühtlaselt halliks – taevas, majad, tänavad, inimesed... Nii suvel kui ka sügise hakul on väga tore näha neid, kes on puhkenud õide kirkamalt kui ümbritsev loodus. Julge särada ning päike paistab sinu ümber alati!»

Kleidist üksi võib ka väheks jääda, sest elu näitab, neid kleidi väel kekutamist võimaldavaid öid saab Eestis tihti ühe käe sõrmedel lugeda. Ja üks kole jope rikuks sekundiga kogu peo! Õnneks on ka mantlimaailmas olemas lillelised glamuuritarid, mis ise vaata et sama kaunid nagu kleidid. «Suveõhtu juurde kuulub kokteilimantel, see trend valitseb kõikjal Euroopas,» teab mantlikollektsiooni Year disainer Raivo Holm. «See on sama oluline asi riidekapis nagu kokteilikleit, meie kliimas veel eriti vajalik. Kuid tihti jäävad inimesed praktilisuse kammitsaisse, valitakse midagi neutraalset, turvalist ja tavalist, ehkki eriline ja ilus ülerõivas annaks enesetundele palju juurde.»

FOTO: Erlend Štaub / TFW

Year by Raivo Holm

Yeari kollektsioonist leiab ka fantaasiat ning lilli – nii mustritesse kootuna kui ka uhkete ruumiliste aplikatsioonidena hõlmale tikituna. Disaineri sõnul mõjuvadki moekad oversized lõiked kõige paremini just mustrilisena, ühetooniliselt oleks need igavad. Ja moelilled on suured ning uljad!

«Ruumilised 3D lilled on kõrgmoes väga oluline trend – need lisavad rõivale tugeva emotsionaalse laengu, siis on riietus kui eneseväljendusviis,» räägib Raivo Holm. «Näiteks Gaimbattista Valli haute couture kollektsioon lausa uppus õitesse ning tegime mõned mudelid ka Yearile. Tore on inimestele pakkuda emotsiooni ja silmarõõmu. See on sama efekt nagu siis, kui sa satud mõnda ilusasse roosiaeda – see on hea tunne, see on äge, see on puhas emotsioon!»

FOTO: Kirill Safonov Atelier

Kirill Safonov

Kelle hing igatseb lilleilu äkilisemas ja ekspressiivsemas võtmes, võiks kiires galopis leida tee Kirill Safonovi ateljeesse. Sest mida tahes see piirideta loovnatuur puudutab, ikka on tulemuseks midagi enneolematut. Ja lilled, üks ajast aega armastatumaid mustreid, ei ole tema küüsi sattudes mingi erand. Need on kirkad, kontrastsed, agressiivselt võrgutavad lillekleidid siidkingakestes kiskja-kaunitaridele. «Suvi on glamuurne aeg ja pealegi väga üürike – seda tuleks kindlasti tähistada,» arvab üks Eesti moekaardi efektimeistreid Kirill Safonov. «Lilled on õnnelikud kujundid. Kui valida efektsed mustrid ja kontrastsed värvid, sünnivad kleidid, mis annavad kandjale väga palju energiat. Toovad veelgi enam optimismi tema päeva ja iga tavaline päev muutub hoobilt eriliseks.»

Tagasi üles