Eesti Muusikaauhinnad 2020

Värvid mõjutavad meie isu: sinine ohjeldab emotsionaalset söömist

FOTO: Ekaterina Fedotova / PantherMedia / Scanpix

See ei ole kellelegi üllatus, et me elame äärmiselt visuaalses maailmas. Aga kui palju teist teadsid, et värvid mõjutavad seda, kuidas me sööme?

Samal ajal, kui mõnda värvi toidud (näiteks punane ja oranž) tekitavad näljatunnet, siis teised toonid (näiteks sinine) võivad hoopis pärssida isu.

Esmalt sööme me silmadega. Hüpotalamuses paiknevad neuronid reageerivad toidu lõhnale ja väljanägemisele. Et saaksid näha, kuidas värvid mõjutavad sinu isusid, toome välja viis tooni, millel silma peal hoida.  

Punane söök suurendab söögiisu, aga punane taldrik pärsib seda

Loodad piirduda ainult ühe kommiga? Sellisel juhul püüa vältida punaseid komme. Punased toidud kipuvad olema väga kosutavad, sest nad tõstavad vererõhu taset ja aitavad stimuleerida isu. See reegel ei kandu tingimata üle taldrikutele ja muudele nõudele, sest punaselt taldrikult söömine võib aidata hoopis vähem süüa.

Kollane tõstab tuju ja isu

Tahad teha ruumi juurde, et süüa veel üks portsjon on lemmikut toitu? Vaata midagi kollast!

Samuti nagu põnevad punased toonid, aitavad ka erksad kollased toonid sütitada sinu isu, sest neid värve seostatakse tunnetega, milleks on põnevus ja õnn.

Roheline aitab isusid taltsutada

Rohelist värvi seostatakse tervislikemate toitudega, seega võib olla lihtsam teha tervislikke valikuid ja vähem süüa, kui serveerida toitu rohelisel taldrikul.

Rohelist värvi seostatakse tihti juurviljade ja maitsetaimedega, mõnele omakorda seostuvad need mõru või hapuka maitsega. See võib olla üheks põhjuseks, miks ei olda üldiselt väga vaimustuses rohelist värvi söökidest.

Sinine ohjeldab emotsionaalset söömist

Sinine on rahustav värv, mis aitab leevendada ärevaid tundeid. Sinise taldriku pealt süüakse tavaliselt vähem, eksperdid usuvad, et taoline mõju on ka sinisel söögil. Tahad kooki? Naudi seda sinise taldriku pealt ja sa märkad, et ühest tükist sulle piisas.

Värviliselt söömisel on üllatav efekt

Üllatav on see, et mitmevärvilised asjad taldrikul tähendavad seda, et sa sööd tunduvalt rohkem. Kui sarnane toit oleks ühevärviline, siis sa ei sööks seda nii palju, kirjutab thebeautybean.com.