Toitumisnõustaja ja treener pahandab: vanemad, kurat, laste elu on teie kätes!

FOTO: Panther Media/Scanpix

Oma personaaltreeneri ametist tingituna märkan igal sammul ülekaalu. See lihtsalt hakkab mulle silma. Õigemini jälgin minu ümber olevaid inimesi tavainimesest natuke terasema pilguga, kirjutab keskkonna Fitlap looja, treener ja toitumisnõustaja Heikki Mägi.

Mind teevad murelikuks ülekaalulised vanemad. Ent ülekaalulistest vanematest teevad mind veel rohkem murelikuks nende ülekaalulised lapsed.

«Murelikuks» ei ole vist isegi õige sõna. Selle nägemine teeb mind väga kurjaks. Ja ma ei ole kuri laste peale. Näen, et need lapsed ise ei ole mitte milleski süüdi. Ma olen kuri nende vanemate peale. Just vanemate võimuses on oma laste voolimine ja suunamine.

Lapsed on oma koduse elustiili peeglid. Nende perekondade harjumused ei kannata ilmselt kriitikat - alustades toitumisest, lõpetades eluterve liikumisega.

Vanemad, teie olete oma laste suurimad eeskujud! Kui te ei hooli enda tervisest, hoolige oma lapse tervisest. Tema õpib teilt ja ainult teilt.

Kas rämpstoit ja magus on täielikult out?

Arusaadav, et lapsi kommidest, magusast ja rämpstoidust eemal hoida pole võimalik. Ehk pole ka vajalik, sest see võib tekitada teistpidise efekti. Keelatud vili on ju magusam. Ja kõik see on lapsele kenasti kättesaadav siis, kui sina ei näe.

Toon enda pere näite. Meil on peres kaks last, 5-aastane tüdrukutirts ja 11-aastane noormees. Kas mina ostan oma lastele McDonalds’it? Ostan küll. Okei, mitte küll iga päev, ent aegajalt siiski.

Kindlasti ei ole me mingi musterpere, ent meie pere toidulaud on siiski üldjoontes tervislik. Ja see pere üldine foon loeb. Me teeme lapsevanematena sporti, liigume palju, kokkame tervislikult. Kõik see loeb ja määrab paljuski ära lapse alateadliku suhtumise liikumisse ja toitu.

Annan sulle täna mõned täiesti subjektiivsed nõuanded, kuidas meie pere lapsi tervislikuks suunab.

Loodan, et saad mõnda ideed rakendada ka enda pere peal.

1. Enne soolane ja siis magus

Kommidest ja muust magusast täissöödud kõhtu ei mahu enam korralikku toitu. Lihtne loogika.

Ma täiesti mõistan, vahel on tõesti lihtsam anda lapsele see komm kätte ja laps on rahul. Aga see saab ka teisiti.

Meie teeme oma lastega diili - enne soolane, siis magus. Ning me anna selles mitte kunagi järele. Sellisel juhul süüakse tervislik ja kõhtutäitev kraam kõigepealt ning hiljem seda magusat niipalju ei mahugi. Reeglid peavad olema paigas ja erandeid ei tohi teha. Ma täiesti mõistan, kuidas vahel on kiusatus nendele inglisilmadele järgi anda. Aga ei tohi anda.

Oleme oma perekonnas sättinud lauale alati värsked puuviljad ning kommid tõstnud kappi. Mitte luku taha, vaid lihtsalt silma alt ära.

2. Liikuge oma lastega

Liikumis- ja sportimisharjumus tekib väga varajases eas. Kui oled «õige» aja maha maganud, on last väga raske liikuma suunata. Treeningharjumus kas tekib või ei teki.

Minu lihtne soovitus - leidke lapsele suhteliselt varajases eas mingi trenn. Olen küll seda meelt, et last ei tohiks sundida asju väga vastu tahtmist tegema, ent trenni tuleb neid natukene sundida. Diivanil krõpsu süüa on ju alati lihtsam ja mõnusam. Ilmselgelt tuleb abiks see, et laps läheb meeldivasse trenni.

Lisaks treeningutele käige lastega jalutamas. Mängige nendega palli või sõitke rattaga. Kui laps saab selle treeninguga tekkiva mõnutunde maitse suhu, käib see temaga kaasas kogu elu.

Ja ära unusta, laps näeb ka sinu liikumisharjumusi kõrvalt.

3. Hommikusööki peab sööma

Number üks reegel. Hommikusööki peab sööma! See määrab ära lapse päevase oleku. Kui hommikusöök jääb vahele, on märgatavalt lihtsam haarata rämpsu järele.

Mul endagi laps jonnib hommikuti ja proovib viilida kodust ära ilma söömata. Aga ma ei luba. Midagi peab sööma.

Hommikusöök on lapse kõige tähtsam toidukord päevas. Ja lepime kokku - krõbinad jogurtiga ei ole hea päeva algus.

Eelistage munaroogasid või piimaga tehtud putru kohupiima ja pähklipuruga. Valikut on tegelikult palju. Tähtis on, et toidukord hoiaks pikka aega kõhu täis.

4. Tehke ise süüa

Leidke aega teha perele või perega koos süüa, vähemalt kordki päevas. See on äärmiselt kena ja õpetlik traditsioon-rutiin. Ja see pererutiin on lastele väga õpetlik. See annab talle eluks kaasa ka ise soovi süüa teha ning seda toredat traditsiooni kunagi ka enda peres jätkata.

Ilmselt mõistad, et laps, kes oskab ise süüa teha, suudab tulevikus ka enda tervisliku toidulaua eest paremini hoolt kanda. Õpeta teda.

Laps, kes süüa teha ei oska, sirutab käe lihtsamini kiirtoidu järele.

Kindlasti leidke aega see toidukord pereringis ka koos rahulikult ära süüa.

5. Korralik lõunasöök

Lõunasöök koolis peab olema korralik. Kuigi koolis pakutav söök pole alati toitainete mõttes ideaalne, on see siiski kordades parem, kui kiiruga haaratud saiakesed. Pea meeles, et rämpsuisu sõltub väga palju hommikusöögist. Kui see on puudulik või lahja, teeb laps lihtsamalt valiku kiirtoidu kasuks.

Hoolitse selle eest, et sinu laps sööks koolis.

6. Ära söö lapse nähes rämpsu

Kui sööd rämpsu, ära söö seda lapse juuresolekul. Tee seda siis, kui sinu laps ei näe.

Laps õpib kõrvalt. Kui sina haarad kiirelt hamburgeri ja limonaadi, haarab ka sinu laps edaspidi kiiruga hamburgeri ja limonaadi.

Tema juuresolekul tee paremaid valikuid. Olen kindel, et sa saad sellega hakkama.

Loodan, et see postitus raputas sind veidike ja teed vajalikud muudatused.