Eesti Muusikaauhinnad 2020

Miks seks ajaga üha paremaks muutub?

FOTO: Wavebreakmedia ltd / PantherMedia / Scanpix

Vastupidiselt meedia poolt tekitatud eksiarvamusele ei ole seks midagi sellist, mida harrastavad vaid noored inimesed. Enamikul inimestel on ka ea kasvades väga aktiivne ning rahuldustpakkuv seksuaalelu, mis hiljutise uurimuse kohaselt võib noorematele isegi silmad ette teha, vahendab Bustle.

Minnesota ülikooli ja Stony Brooki ülikooli teadlased kogusid ajavahemikus 1995–2013 andmeid 6278 inimeselt. Andmete analüüsimise käigus tuli välja, et kui inimeste tervis ning suhtekvaliteet oli hea ning omavahel taskaalus, siis muutus ka inimeste seksuaalelu ajaga üha paremaks.

Uurimuse tulemusena selgus ka tõsiasi, et mida vanemaks inimesed said, seda vähem hoolisid nad vahekordade sagedusest. Enamik paare pidas sellest olulisemaks hoopis seksi kvaliteeti. Inimesed, kelle prioriteedid sellise muutuse läbi olid teinud, olid enda seksuaaleluga ka tunduvalt rahulolevamad.

Uurimuse autorite sõnul võib seksi kvaliteedi paranemise põhjus peituda selles, et inimene omandab ajaga seksi alal teatud oskused ja vilumuse, mis aitab neil vanadusest tingitud seksuaalvõimekuse langusega toime tulla ning akti ennast sellegipoolest nautida. Suurt osa mängib kahtlemata ka mehe ja naise omavaheline avatud ning positiivselt meelestatud suhtlus.

See uurimus ei olnud omataoliste seas aga sugugi mitte esimene. Pittsburghi ülikooli teadlased leidsid, et enamik naisi vanusevahemikus 45–60 eluaastat tunnevad, et nende seksuaalelu on aja jooksul paranenud eelkõige tänu enda keha tundma õppimisele ning sisemistest tõketest üle saamisele.

Kuna seks on tervisele kasulik, seda eriti vanemas eas, siis väärib vanadusega seostatav seksuaalkvaliteedi paranemine autorite sõnul kahtlemata ka edaspidist uurimist. Noortel tasuks uurimistulemustest vast kõrva taha panna eelkõige see, et kui asi puudutab seksi, siis tasub kvantiteedi asemel igal juhul kvaliteeti eelistada!