Teadus seletab: kolm põhjust, miks seks sind muudab

FOTO: PantherMedia / Scanpix

Öeldakse, et seks muudab kõike. Eriti hoiatatakse nii neid, kes plaanivad viia oma sõprussuhet järgmisele tasandile ning on ka tõsiasi, et sageli, kui meie sõbrad seksi elumuutvatest omadustest rääkima hakkavad, on juba liiga hilja. Aga mida täpselt seks ikkagi muudab?

Õnneks on teadusmaailm palju tähelepanu pööranud sellele, mis toimub seksimise ajal meie kehades. The Date Report teeb lühiülevaate sellest, mida keemiliselt seks tähendab.

  1. Orgasm võtab su mõistuse. Kui sa saad orgasmi, lülitub su ajus välja see osa, mis vastutab muuhulgas ka sinu enesekontrolli eest. See lülitub välja täielikult nii meestel kui naistel, seega orgasmi saamise hetkel ei mõtle me keegi ratsionaalselt. Tõele au andes pole see võimalikki, nii et kõik need käitumisreeglid, millest sa oled seni selle inimesega, kellega sa voodisse oled jõudnud, kinni pidanud, lendavad kus seda ja teist.
     
  2. «Usaldusdroogid». Sa oled ilmselt kuulnud hormoonist nimega oksütotsiin, mis on üks ääretult vajalik ja tegija aine. Võiks lausa öelda, et mis puudutab reproduktsiooni, siis siin on oksütotsiin vägede juhataja. Imetamine? Erektsioon? Orgasmi tugevus? Oksütotsiin, oksütotsiin, oksütotsiin. See vägev hormoon on aga muuhulgas vastutav ka selle eest, et sa suudaksid inimesi üldse usaldada. Orgasmi hetkel toodab su keha suures koguses oksütotsiini, nii et samal ajal, kui su ratsionaalse mõtlemise keskus ajutiselt uksed kinni paneb, koged sa hormoonitulva, tänu millele hakkab sulle inimene, kellega sa just seksisid, veel rohkem meeldima ning sa usaldad teda. Väga-väga palju. Ilma, et ise arugi saaksid, miks. Ja siis see tunne läheb üle.
     
  3. Naised on oksütotsiinisõltlased, mehed aga mitte. Kallistamine, suudlemine, embused ja üldse kõik positiivsed puudutused on tegevused, mis ergutavad keha oksütotsiini tootma. Kuna tüdrukud kipuvad sootsiumis rohkem kogema positiivset kehakontakti oma perelt ja lähedastelt, on paljudel naistel välja kujunenud oksütotsiinisõltuvus, mida võib vabalt võrrelda uimastisõltuvusega. Ja kuigi meestele oksütotsiin meeldib, ei ole nad tingimata sellest sõltuvuses.

    Oksütotsiini üks mõjusid on see, et sa kipud seda ainet seostama inimesega, kellega sa koos viimati end «pilve tõmbasid». Mida vahvam sõit, seda enam tahaksid sa seda inimest uuesti kohata – meeldib see sulle siis või mitte.

Niisiis teame, et seks põhjustab irratsionaalset kiindumust, mis ei pruugi minna kokku su plaanide ja tunnetega väljaspool magamistuba, mistõttu on vahest keeruline aru saada. Muidugi on juhuseks ning ka seksisõprus võimalikud, kuid sellega tuleks olla ettevaatlik. Paljud inimesed ilmselt nõustuvad, et peadpööritavalt head seksi ei saagi kogeda kellegagi, kellega pole ju mingisugustki suhet. See ei pea olema lähisuhe, kuid kui sa inimest paremini tunned (ja temaga kuidagi suhestud), paistab olevat kergem orgasmist «pilve jäädes» ning kõrgustest taas maa peale jõudes tagajärgede ja iseenda tunnetega paremini hakkama saada.

Tagasi üles