Stressist vabanemiseks tuleks tunded ja hirmud paberile panna

FOTO: SCANPIX

Kui sinu lapsel on närvid krussis, olgu siis põhjuseks lõpueksamid või ülikooli sisseastumiseksamid, võib üks väga lihtne võte aidata vähendada ärevust ja isegi parandada tema hinnet.
 

Ajakirja Science 14. jaanuari numbris avaldatud värske uurimuse kohaselt saavutasid paremaid tulemusi õpilased, kes panid vahetult enne eksamit kümne minuti jooksul oma tunded ja hirmud paberile, vahendab kliinik.ee.

«See näitab, et võimalus kirjutada enne eksami algust lühidalt neid valdavatest tunnetest ja mõtetest võib parandada õpilaste sooritusvõimet, eriti nendel, keda vaevab eksamipalavik,» sõnas uurimuse kaasautor, Chicago Ülikooli psühholoogia abiprofessor Sian Beilock.

Et teha kindlaks, kas kirjutamine tõepoolest vähendab stressi, korraldasid teadlased keskkooliõpilaste ja tudengite seas neli katset.

Beilocki sõnul peitub kogu saladus selles, et kui olete kord oma mured paberile pannud, ei ole enam põhjust eksami ajal nendele keskenduda või nende üle juurelda.

«Muretsemine võib pärssida mõtlemis- ja arutlemisvõimet, mida me muidu ehk parimal moel enda huvides suudaksime ära kasutada. See väike harjutus paneb õpilaste mõistuse suurema võimsusega tööle,» selgitas ta.

Pittsburghi lastehaigla teismeliste osakonna pediaatria abiprofessor dr Jonathan Pletcher lisas: «Kui te oma muresid sõnadesse ei pane, mõjub see teile halvasti, raskendab keskendumist ja õpitu meeldetuletamist, mida läheb vaja eksami edukaks sooritamiseks.»

Pletcher soovitab uinumisraskustega teismelistel kasutada sarnast võtet. Kui teed enne magamajäämist nimekirja teid vaevavatest probleemidest, on sul kergem mõtteid korrastada ja rahulikult uinuda, soovitab HealthDay News.

Tema sõnul võiksid õpilased seda võtet varem proovida, et teha kindlaks, kas sellest on neile abi.

Tagasi üles