Seitse kodust ravimit külmetuse vastu

Чай.

FOTO: SCANPIX

Külmetussümptomeid saab tõhusalt ravida looduslikest koostisosadest valmistatud koduste segudega ning need on ohutumad kui apteegiravimid.

USA Toidu- ja Ravimiamet (Food and Drug Administration) võttis kaalumisele dekstrometorfaani sisaldavate külmetusrohtudele piiramise soovitamise, kuna aine võib põhjustada meeleoluhäireid. Shine.yahoo.com toob välja seitse alternatiivset kodust ravimit külmetusega võitlemiseks, mis on vähemalt sama tõhusad kui apteegirohud.

Soolaveega  kuristamine

Tavaline lauasool võib hooajalist külmetust edukalt leevendada. Sool tapab baktereid ning kuivatab kurgust liigse vedeliku, mis tekitab neelamisel ebamugavust. Kuristamisel lahustab sool röga ning alandab valu tekitavat põletikku.

Soolalahuseks tuleb 240 milliliitrine klaas täita sooja veega ning lisada pool teelusikatäit soola. Kuristada tuleb kolm korda, kuni klaas on tühi. Tegevus ei pruugi meeldiv olla, kuid parandab kohe enesetunnet.

Hingamisteid vabastav aur

Auru sissehingamine aitab hingamisteid vabastada ning paneb külmetuse kehast välja liikuma. Isetehtud mündisegu ravib tõhusalt mädakoldeid.

Pane veepotis keema piparmünt, rosmariin ja nelk ning hinga segu auru sisse. Auruses dušširuumis viibimine mõjub samuti peale ja rindkerele tervendavalt.

Cayenne'i jook

Cayenne'i pipar turgutab hetkega vereringet, et külmetusega võitlevad verelibled kiiremini sihtkohani jõuaksid. Sooja veega segatuna leevendab jook kohe ka kurguvalu.

Sooja vette tuleb segada veerand teelusikat Cayenne'i pipart. Jook rahustab ajutiselt ärritunud kurku ning paneb immuunsussüsteemi tõhusamalt tööle.

Värske hakitud küüslauk

Küüslaugu söömine on kõige looduslikum viis kaitsevõime tugevdamiseks, et külmetusega võidelda. Nohu esimeste märkide korral tuleks süüa viilutatud küülauguküüs leivaga.

Kodune külmetussiirup

Tõhusa ja loodusliku köhavastase segu valmistamiseks on vajalikud kolm koostisosa: sidrunimahl, mis sisaldab palju C-vitamiini; mesi, mis annab energiat ning soe vesi.

Veerand tassi tuleb täita sooja veega ning lisada kolm supilusikat sidrunimahla ja üks tassitäis mett. Siirupit annustatakse teelusikatäis korraga vastavalt vajadusele, see vähendab köha ja leevendab kurguvalu. Segu ei soovitata imikutele, kes peaksid mett vältima.

Kuum teejook (ainult täiskavanutele)

Suigutava alkoholi ja kurku rahustava mee koostoimel aitab jook palavikku välja higistada ning valusid leevendada.

Üheks joogiks lisa lemmikteele 30 grammi viskit, rummi või brändit, supilusikatäis mett ja kolm supilusikat sidrunit. Parima toime saamiseks tuleks kasutada piparmündi- või kummeliteed.

Kanasupp

Teadlaste avastused kinnitavad, et kanasupp ergutab limaskestade tööd, see aitab hingamisteede ummistusi vähendada ja põletikke pärssida.

Parima tulemuse saamiseks tuleks kanaliha koos köögiviljadega (näiteks sibul, porgand ja seller) tasasel tulel keeta vähemalt 12 tundi. Mida kauem on pott pliidil, seda enam kasulikke aineid jõuab kanaluudest suppi.