Näpunäiteid koolilapse elustiili parandamiseks

Koolilaps.

FOTO: SCANPIX

Kooli ajal vajab laps kõige rohkem energiat, armastust, tähelepanu ja vajalikke toitaineid, et ta saaks areneda just nii nagu vajalik. Toitumisspetsialist Lizete Māldere räägib Emmede Klubis, millele lapse igapäevaelus tähelepanu pöörata.

Mitmekesine aktiivsus ja päevarežiim aitavad lapsel paremaid tulemusi saavutada.  Väga oluline on, et laps saaks regulaarselt täisväärtuslikku sööki, käiks trennis, teeks õigel ajal kodutööd ära ja õhtul saaks terve pere koos õhtusööki süüa. Uni, mis võiks olla 8-10 tundi, on kooliajal eriti oluline.

Koolilaps peaks iga päev ennast vähemalt 60 minutit füüsiliselt liigutama. Selleks sobivad näiteks tantsimine, korvpall või jalutuskäigud sõpradega. Treeningu ajal toodab keha endorfiine, mille tulemusel tunneb laps ennast enesekindlamalt, emotsionaalselt stabiilsemalt ja positiivsemalt. Tuleb meeles pidada, et kõik sissesöödud kalorid saaks ka ära kulutatud. Kui trenni on vähem, peaks laps ka vähem sööma.

Me ei saa oodata, et laps oleks füüsiliselt aktiivne või toituks tervislikult, kui meie ise seda ei tee. Väga hea oleks, kui pere saaks vähemalt hommikusöögi- ja õhtusöögilauas koos istuda ja süüa. Kasvavale kehale on vaja täisväärtuslikke toitaineid ja emotsionaalset toetust.

Meelespidamiseks:

Eelistage täisteratooteid - kartulid, täisterapasta ja -puder, tatar, pruun riis. Süsivesikud on eriti tähtsad kui laps teeb trenni. 

Hoia puu- ja köögiviljad käeulatuses, näiteks köögilaual või diivanilaual ja lisa neid ka söögikordadesse. Puu- ja köögiviljadest saadavad antioksüdandid ja vitamiinid tugevdavad immuunsust.

Liha ja piimatooteid võiks tarbida eelistatult looduslike maitseainetega maitsestatult. Need valgurikkad tooted on vajalikud, et laps saaks kasvada ja areneda.

Nii palju kui võimalik, vali isevalmistatud ja värskeid toite.

Jälgi, et toitumine oleks regulaarne. Hommikusöök on kooliealisele lapsele päevas kõige tähtsam söögikord.

Tagasi üles