Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Kaheksa mürgist mõtteviisi, mis kaalulangusele sugugi kaasa ei aita

FOTO: SCANPIX

Suurem osa inimestest näeb vähemal või rohkemal määral vaeva selle nimel, et püsida tervislikus kehakaalus. Kõigil see muidugi ei õnnestu. 

Hea vormi saavutamine ja selle säilitamine pika aja jooksul võib olla tõsine väljakutse. Peamised raskused sel teel on stress, kehvad toitumisvalikud, kiire elutempo ja rasvumist soodustavad geenid. Nagu öeldakse, algab kõik peast, ja nii mõnelgi juhul võib just enda mõtlemine olla see kõige suurem takistus, mis ei lase maha võtta ega elu nautida. Kaalulangetamisel ei ole kasu «kõik või mitte midagi» tüüpi suhtumisest, kirjutab Psychology Today.

Kui tahad maha võtta, siis pane tähele, et sa ei langeks ohtlike mõttemustrite lõksu, mis tekitavad kaalulangusest kinnisidee.

  1. «Ma olen nii paks!»

See, et sul on ülekilosid, ei tähenda, et kaal ongi kõik, mis sa oled. Sinu väärtus ei seisne su kaalus – säärane mõttemuster näitab, et hindad välimust üle ning alahindad iseloomujooni, töökust ja teisi häid omadusi. Mõõda enda ja oma elu väärtust teiste mõõdupuude järgi. Kui see osutub raskeks, pane täpselt kirja, millised on praegu sinu parimad omadused ja milliseks soovid tulevikus kujuneda.

  1. «Mul pole üldse tahtejõudu.»

See pole õige. Ära suhtu kaalulangetusse nii mustvalgelt. Kõigil on tahtejõudu. Meenuta mõnd olukorda, kus saavutasid oma ihaldatud eesmärgi. Tahtejõud on nagu lihas, mis unarusse jäetuna võib muutuda nõrgemaks või üles öelda, kui korraga püütakse liiga palju. Lisaks näitavad uuringud, et olukord ja sellega seotud tegevus on eesmärgi täitmise osas palju olulisemad näitajad kui ükski iseloomujoon. Muuda oma elu nii, et sul tekiks tervislik eluviis. Pane täpselt paika plaan, millal käid trennis. Kui hakkad viilima, tee trenni koos sõbraga, kes ei lase sul viimasel hetkel alt hüpata. Rämpstoidu asemel eelista tervislikke toitusid ja muuda see oma elustiili osaks. Radikaalsed dieedid ei aitagi maha võtta.

  1. «Ma ei saa kunagi nii saledaks ja ilusaks kui mu sõbranna.»

Su eesmärk ei ole ju muutuda kellekski teiseks. Sa tahad saavutada iseenda parimat vormi. Sõbrannal võib olla hoopis teistsugune kehakuju, elustiil, temperament ja teised elutingimused. Mõni on loomu poolest suur spordihuviline või lihtsalt ülienergiline. Mõnel teisel on rohkem raha, et paremini toituda või jõusaalis käia. On asju, mida sa ei saa alati ise kontrollida, aga sul on võimalus loominguliselt mõelda, et neist takistustest üle saada - rohkem liikuda ja vaatamata piiratud vahenditele tervislikumalt toituda.

  1. «Ma pean kohe alla võtma!»

Kaalu ei langetata üleöö. Pole olemas imetablette, mis sind maagiliselt saledaks teeks. Nõnda pole kasu ka enda näljutamisest, mille tagajärjelt võtad tõenäoliselt varsti veel rohkem juurde ja annad alla. Et tagasilööke vältida, võiksid tervislikuma elustiili poole püüelda järk-järgult, et muutusi poleks korraga liiga palju. Seda tõenäolisemalt suudad need muudatused ka ellu viia.

  1. «Ma olen selle šokolaadi ära teeninud.»

See on petlik mõtteviis, mis võib tekitada suurt kahju. Mõtle järele, kas see sisehääl on ikka su sõber? Ta käitub, nagu tahaks sind aidata, aga tegelikult tekitab ainult kiusatust süüa midagi ebatervislikku. Tegelikult oled sa ära teeninud, et oma eesmärgile lähemale jõuda ja oma plaanist kinni pidada. Kui lubad endale mõne maiuse, võid seda pärast väga kahetseda. Kui hakkad mõtlema, et mis ära oled teeninud, võib see olla märk, et oled oma tahtejõu erinevate kohustustega üle koormanud. Lastega tegelemine, töö ja teised stressiallikad tekitavad tunde, et vajad poputust, kuid see ei tähenda, et peaksid end toiduga premeerima. Ehk saaksid teha midagi muud lõbusat? Kui tunned, et vajad ikka hädasti seda šokolaaditükki, siis söö tükike, aga väga aeglaselt ja naudinguga. Ülejäänud pane käeulatusest eemale.

  1. «Ma olen liiga stressis, et tervisele mõelda.»

See mõtteviis peegeldab jällegi «kõik või mitte midagi» suhtumist, mis soosib probleemide vältimist. Stress kuulub elu juurde ja tervisliku elustiili alustamiseks pole kunagi ideaalset aega. Tõepoolest, kui sul on käsil mingi paarinädalane pingeline periood, siis oota suuremate muutustega selle perioodi lõpuni, kuid muul juhul peaksid sobitama oma treeningud päevakavva ka siis, kui sul on väga palju kohustusi. Võib-olla ei jää sul isegi muud üle, kui käia poes ja teha süüa nädalavahetustel, et nädala sees oleks tervislik toit kohe võtta. Kui stress põhjustabki ülesöömist, pead hakkama oma käitumist tähelepanelikult jälgima, et märgata, mis neid isusid vallandab. Ka kehv toitumine võib tuju rikkuda ja muuta sind närviliseks, väsinuks.

  1. «Ma libastusin nii palju, et sama hästi võin alla anda.»

Jälle see «kõik või mitte midagi»! Üks söömaorgia vanaema sünnipäeval ei tähenda, et peaksid kõigest loobuma. Oluline on hoopis see, kuidas sellele reageerid. Eksimused kuuluvad elu juurde ja neist on alati midagi õppida. Kui suudad kohe toibuda, suudad järgmisel korral kindlameelsemalt ahvatlustele vastu panna. Ära ole enda vastu nii kuri. Tervislikust eluviisist kinnipidamine eeldab pikaaegset pühendumist ja see võib olla mõnikord väga raske. Ole enda üle uhke, et näed vaeva ja mõtle läbi, kuidas saaksid järgmine kord paremini hakkama. Ehk vajad kellegi toetust ja head sõna?

  1. «Kui ma võtan kümme kilo alla, on mu elu täiesti teistsugune.»

Nii on väga lihtne mõelda. Eriti siis, kui su elu on rutiinne, igav või kui oled üksi. Tegelikult on see illusioon. Kui sa pole just ohtlikult rasvunud, ei ole kunagi kehakaal takistuseks, mis ei lase sul elada täisväärtuslikku elu. Sa isoleerid end häbi pärast ja hoidud olukordadest, kus keegi võiks su kehavorme kritiseerida. Mida rohkem sa end piirad, seda suurem on tõenäosus, et sa ei koge midagi uut ega saa toredate inimestega tuttavaks. Kaalust alla võtmine ei muuda sind maagiliselt enesekindlaks ja ei tee sind kellekski teiseks. Tõsi küll, kaaslase leidmise puhul võivad olla suuremad šansid, kuid ära unusta, et külgetõmme sõltub ka paljust muust kui ainult välimusest. Eriti atraktiivseks teeb inimese sära silmades. Ära lase oma kaalul tuju rikkuda. Mine välja ja naudi elu!

Tagasi üles
Back