Miks me oma kaaslast vahel ei salli?

Tohter Olaf

FOTO: Marion Pettai / Kanal 2

Elu paratamatus on see, et mehed ja naised ei saa lihtsalt mõnikord omavahel läbi. Kõik on enamiku ajast hästi, kuid vahel tuleb ette ka arusaamatusi, mida on keeruline lahendada. Sellest, miks me hoolimata suurest armastusest oma kaaslast vahel ei salli, tuli juttu Kanal 2 saates «Tohter Olaf».

Miks me tülitseme? Vastus sellele võib peituda sügaval meie ajus, vahendab kliinik.ee.

Kujutage ette, et aju on neljarealine kiirtee. Mehed sõidavad kogu tee vaid ühel real, seevastu naised kasutavad kõiki nelja rada. Kõik saab alguse juba üsas: poisid saavad omale testosteroonilaengu, mis on seotud vasaku ajupoolkera arenguga. Tänu sellele on meestel hea suunataju ning nad on osavad matemaatikas. Tüdrukutel arenevad tänu naissuguhormoonile östrogeen samaaegselt mõlemad ajupoolkerad, mispärast suudetakse tegeleda mitme asjaga korraga.

Kui naised ja mehed tülitsevad, soovib mehe aju jõuda kiiresti asja tuumani, misjärel tüli lõpetada ja liikuda edasi. Naise aju soovib seevastu asju läbi arutada. Sugudevaheline võitlus on meisse sünnipäraselt sisse kodeeritud.

Põhjus, miks naised kogevad pikemaajalisemat ärritust, tuleb sellest, et neil on üliaktiivne meel. Naised peavadki loomupäraselt olema rohkem häälestatud välisele maailmale ning seal pesitsevatele ohtudele, sest nad on looduse poolt kaitsvad oma laste suhtes.

Meestel domineerib vasak ajupoolkera. Parem ajupoolkera annab vaid tervikliku pildi tema ümber toimuvast. Kui mehed on eksinud, siis eeldavad nad, et suudavad olukorra ise ära lahendada ning ei kipugi juhiseid küsima.

Tülid on kerged tekkima ka juhul, kui mees tähtsaid kuupäevi unustab. Miks mehed nii teevad? Tihti usuvad naised siis, et mees ei hooli enam neist. Tegelikult see pole nii:  hipokampus on aju osa, mis toimib meie mälukeskusena ja tegeleb ajus emotsionaalsete teemadega. Naistel on see lihtsalt suurem kui meestel. Sellepärast mäletavadki naised, kellega nad kohtusid või kellega kohtusid enne sinuga kohtumist – neil on kõik väga hästi teada. Meeste ajju pole see lihtsalt sisse kodeeritud.

Kuidas läbi saada?

Mida aga teha, kui paar ei saa omavahel läbi ja nad soovivad mõista, miks see nii on?

Tohter Olaf kutsus appi soovitusi jagama ka pereterapeut Pille Murriku. Pereterapeut Pille Murriku sõnul on suurepärane, kui mees naise lihtsalt ära kuulab. Vastupidiselt naistele on mehed harjunud oma asju rohkem selgeks mõtlema, kui nendest rääkima. Nad tõmbuvad endasse ja räägivad alles siis, kui on lahenduse välja mõelnud.  Naine seevastu vajab lihtsalt ärakuulamist ja enese tühjaks rääkimist. Tihti leiavad naised olukorrale lahenduse ise enese tühjaks rääkimise jooksul.

Naised kipuvad enesestmõistetavana võtma just neid asju, mis on hästi ja loomulikud. Nad ei tule just tihti sellepeale, et mehed tahavad olla vajalikud, vajavad tunnustust ja märkamist. Kui juhtub, et mees soovib rääkida, kipub naine teda katkestama. Nii võib tunduda mehele, et pole mõtet rääkida, sest naine nagunii ei kuula. Naised eeldavad, et mees näeb ja tajub olukordi naistele sarnaselt. Siiski pole ei naised ega mehed selgeltnägijad, mispärast tuleb naisel aeg-ajalt oma vajadusest mehele ise märku anda.

Tülide ennetamiseks võib teha harjutusi, kus üks inimene paneb end teise rolli ja püüab näha ka kaaslase vaatenurki.

Omavaheline suhtlus on kõige alus, teineteist tuleb osata kuulata ja võtta aega koos olla ka kiire elutempo juures.

Leppida tuleb sellega, et ükskõik kui väga te seda ka ei sooviks, oma partnerit muuta ei saa.

Tagasi üles