Nõuandeid, kuidas uusaastalubadustest kinni pidada

FOTO: SCANPIX

Teoorias tundub, et uusaastalubadused on head - need aitavad meil muutuda paremaks inimeseks, kas pole nii? Ent paistab, et meie head kavatsused ei pruugi jaanuari lõpunigi vastu pidada.

Selle asemel, et tunda end läbikukkujana, peaksime keskenduma sellele, kuidas neid lubadusi endale anda nii, et neid oleks lihtsam ellu viia. Melissa Burkley, sotsiaalpsühholoogia professor Oklahoma State ülikoolist, selgitas, et lubaduse sisu pole niivõrd oluline, tähtsam on see, kuidas lubadus on püstitatud, kirjutab healthland.time.com.

Siin on mõned nõuanded, kuidas on uusaastalubadustest lihtsam kinni pidada.

Ole täpne

Inimesed kipuvad andma lubadusi nagu «ma võtan kaalus alla» või «ma kirjutan raamatu», kuid Burkley sõnul on need liiga laialivalguvad lubadused, mida on raske tõsiselt võtta. Oluline on olla täpne. Selle asemel, et lihtsalt kaalus alla võtta, sea igaks kuuks eesmärgiks, mitu kilo sa sel kuul võiksid kaotada. Selle asemel, et lihtsalt raamat kirjutada, ürita kirjutada 1000 sõna nädalas. Kui lubadused on täpsemad, siis on sul lihtsam neid jälgida.

Ole avameelne

Lubadust on lihtne murda, kui vaid sina ise oled sellest teadlik. Burkley soovitas oma eesmärkidest ja lubadustest rääkida sõpradele, kirjutada neist Facebookis ja hoida inimesi kursis, kuidas ühe või teise lubaduse täitmine edeneb. Me võime valetada endale, aga me ei saa valetada teistele.

Ära anna lubadusi ega sea eesmärke vaid aastavahetusel

Burkley ütles, et inimesed peaksid endale pidevalt eesmärke seadma, mitte ainult aastavahetusel. Uuringud on näidanud, et eesmärkide püstitamine muudab inimesed õnnelikumaks ja rahulolevamaks. Aga kui sa jagad lubadusi vaid korra aastas, siis see võib olla ennasthävitav. Sea endale aasta jooksul suuremaid ja väiksemaid eesmärke, ära tee seda vaid korra aastas. Igas kuus võiks vähemalt üks eesmärk olla. Kui sul ei õnnestu seda saavutada, võid järgmisel kuul alati uuesti proovida.

Ära unusta, et sa ei suuda kõike kontrollida

Mõned inimesed seavad omale uue aasta eesmärgiks saada tööl palgakõrgendus. Kuigi see on positiivne eesmärk, ei saa sa seda siiski üksinda saavutada. Burkley selgitas, et eesmärkide seadmisel peab kindlasti silmas pidama seda, et teatud asju ei saa me ise kontrollida. Me saame küll anda endast parima, et eesmärgile võimalikult lähedale jõuda, kuid lõplik otsus on kellegi teise langetada.

Ära anna lubadusi, mida on pühade ajal raske pidada, näiteks suitsetamisest loobumine

Aastavahetus ei pruugi olla parim aeg näiteks suitsetamisest loobumiseks, sest inimesed kogevad sel ajal stressi, mis võib neid uuesti suitsetama panna. Kui alustad haavataval ajal, siis see võib sulle pikas perspektiivis kahju teha. Taolisi lubadusi on lihtsam pidada, kui su sõbrad ja sugulased toetavad sind.

Ära toetu vaid tahtejõule

Suurim eksiarvamus seoses uusaastalubadustega on see, et inimesed usuvad, et lubadusi on võimalik pidada vaid tahtejõu abil. Inimese võime kasutada enesekontrolli on limiteeritud, seega väsitakse sellest kiirelt. Mõista, et mõnda eesmärki on raskem saavutada, et selle poole püüdlemine väsitab vaid sinu enesekontrollivõimet. Suhtu realistlikumalt sellesse, mis on võimalik ja mis mitte. Enesele väljakutsete esitamises pole midagi halba, kuid liiga keeruliste lubaduste andmine viib vaid selleni, et sa ei pea lubadusest kinni.