Vana hea malm

Ära pane keraamilist ahjuvormi kunagi tühjalt ahju, sest ilma vedeliku või toiduta võib see ahjus puruneda.

FOTO: Erik Riikoja/Hooaeg

Juba vanadel headel aegadele teati, et parimad biifsteegid ja hautised on alati valminud malmnõudes. Ehkki paksupõhjalised praepannid on tänapäeval ka oma praadimisomadustelt väga head, ei ole need siiski «vana head malmi» täielikult kõrvale lükanud ega asendanud.

Uue malmpanniga esimest korda praadides kasuta ohtralt rasva või prae rasvast liha, et panni poorid rasvaga täituksid.

FOTO: Erik Riikoja/Hooaeg

Pärast pesemist kuivata malmnõu hoolikalt pliidil soojendades ning hoia seda kuivas kohas pisut praokil kaanega, et vältida nõu roostetamist.

FOTO: Erik Riikoja/Hooaeg

Ära aseta kuuma malmpotti külmale alusele ja vastupidi, sest malm on tundlik järskudele temperatuurimuutustele.

FOTO: Erik Riikoja/Hooaeg

Malm on tänuväärne materjal – see talub karmi kohtlemist ja kõrgeid temperatuure. Võtab sooja endasse ning jagab selle ühtlaselt laiali, luues küpsetamiseks tasakaaluka keskkonna, mis muide annab üsna palju andeks ka ülekuumutamisel.

Malmi peetakse keeruliseks materjaliks. See ei ole tõsi − nooremal kasutajaskonnal lihtsalt puuduvad teadmised, kuidas malmi kasutada ja hooldada. Kui nõu võetakse kasutusele vaid üks või kaks korda aastas, võib juhtuda, et see ei saavutagi oma parimaid omadusi, vaid on alati alles nn sissetöötamisstaadiumis. Malm on nagu hea vein, mis aastatega ainult paremaks läheb. Lisaks on teda imelihtne pärast kasutamist puhastada – piisab vaid pühkimisest majapidamispaberiga või jooksva vee all loputamisest.

Malmnõude üks väheseid halbu omadusi on selle kaal. Seetõttu tasuks ostmisel proovida panni ja pajaga ümberkäimist ja nende tõstmist.

Ja mis peamine − malmnõudes valmistatud hautised ja ahjupraed valmivad küll kaua, kuid sel ajal, kui toit valmib, on sul vabadus teha muid asju. Külasta näiteks oma kodust spaad või mängi lastega lauamänge! Ja veel, tõsta ka liha vähemalt pool tundi enne toidu valmistama asumist külmikust välja – nii tuleb roog mahlakam.

Tagasi üles