Toitumisnõuandeid last soovivatele naistele

Naine
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Foto: Panther Media/Scanpix

See, mida ja kui palju sa sööd, mõjutab ka rasestumise võimalust. Siin on sulle mõned toitumisnõuanded mis parandavad sinu viljastumise võimalusi.

Mõnikord planeerivad perekonnad rasestumist väga pikalt ette. Sellistel juhtudel võiks oma toitumist kriitilisema pilguga üle vaadata juba kolm kuud enne plaanitavat rasedaks jäämist. Toitumine mõjutab nii naiste kui meeste viljakust. Tervislik tasakaalustatud toitumine tõstab mõlema puhul lapse saamise tõenäosust märgatavalt, kirjutab Emmedeklubi.

Normaalkaal
Kui sul on ülekilosid, oleks hea mõned kilod enne rasestumist maha võtta ja vastupidi, kui su kaal on liiga väike, võiks mõned kilod juurde võtta. Parim oleks püsida enda vanuse ja pikkuse kohta normaalkaalus. Üle- või alakaal vähendab rasestumise tõenäosust, seega lase oma arstil enda toidusedel üle vaadata.

Kui sa oled ülekaaluline, peaks su menüü sisaldama palju kiudaineid ja vähem rasvu. Ja ära unusta füüsilist aktiivsust. Võib-olla oleks kasulik liituda mõne spetsiaalse grupiga, kus spetsialistid jagavad toitumisalast nõu. See võib sind aidata paremate tulemusteni ja panna tundma, et sa ei ole selles üksi.  Järsk kaalulangus ei aita rasestumisele kaasa ja võib beebi seisundile negatiivselt mõjuda.

Menüü peaks sisaldama:

Puu- ja köögivilju -  värsked, külmutatud, konserveeritud, kuivatatud või mahlaks pressitud. Vähemalt 5 portsionit päevas.

Süsivesikuid - leib, kartulid, täistera pastatooted ja riis.

Valke - loomaliha, linnuliha, kala, mune ja kaunvilju.

Kala peaks sööma 2 korda nädalas.

Piimatooteid - piim, juust, jogurt. Need sisaldavad kaltsiumi.

Rauda sisaldavaid toiduaineid - punane liha, kaunviljad, kuivatatud puuviljad, leib, rohelised köögiviljad, täistera hommikuhelbed.

Toite ja jooke, mis sisaldavad C-vitamiini, sest see aitab raual kehas imenduda.

Vajalik oleks vähendada rasva ja suhkru sisaldust toidus. Pööra tähelepanu, kui tihti sa sööd kooke, magusaid mullijooke ja kiirtoitu. Ürita hommikusöögi iga päev samal ajal süüa. Portsjonid ei tohiks olla väga suured.

Vitamiinid
Kui sa toitud tasakaalustatult, saab su keha kõik vajalikud ained kätte, kuid eksperdid arvavad siiski, et ka sel juhul oleks mõningaid vitamiine vaja. Aruta seda enda arstiga.

Vitamiine soovitatakse naistele, kellel on rasestumisega raskusi ja nendele, kes söövad ebaregulaarselt. Sel juhul võid olla kindel, et keha saab kätte kõik, mida ta vajab. Pea meeles, et toidulisandid ja vitamiinid ei asenda mitmekesist ja tasakaalustatud toitumist. Rasedusaegsete vitamiinide võtmist võib alustada juba enne rasedust. Räägi oma günekoloogiga, millised vitamiinid just sulle sobiksid.

Tarbi foolhapet
Foolhape ei ole kasulik ainult tulevasele lootele. Seal sisalduv B-vitamiin aitab sinu infarkti, insuldi, vähi ja diabeedi riski vähendada. Lootel väheneb kaasasündinud närvisüsteemi häirete risk. Naised, kes soovivad rasestuda, võiksid päevas võtta 0.4mg (400mkg) foolhapet. Sellega  võiks alustada kohe, kui sa rasestumisvastased vahendid ära jätad. Võtta võiks neid vähemalt 12. rasedusnädalani.

Foolhapet saab ka spinatist, kapsast, tsitrusviljadest, pähklitest ja pruunist riisist.

Alkohol
Kui sa oled üks nendest, kes aeg-ajalt pokaali taga lõõgastuda tahavad, oleks kõige parem sellest nüüd hoiduda. Loobu alkoholist üldse, või tarbi seda väga harva, maksimum üks kogus alkoholi kaks korda nädalas. Üks kogus tähendab klaas lahjat õlut või siidrit. Klaas veini on juba kaks alkoholi kogust. Liigse alkoholi tarbimise puhul võib lootel esineda arenguhäireid ning parem oleks sellega mitte riskida.

Mõtle ka kofeiinile
Kofeiin mõjub viljakusele pärssivalt. Ka rasedatel soovitatakse kofeiini koguseid vähendada, sest selle tarbimine võib mõjutada lapse sünnikaalu. Rasedust planeerides vähenda kohvi, šokolaadi, kakao ja gaseeritud jookide tarbimist. Parem on mitte ületada 200mg suurust kofeiini kogust päevas.

Valida võib ühe järgnevatest:
2 tassi lahustuvat kohvi (100mg/tk)

2 tassi tavalist kohvi (100mg/tk)

4 tassi teed (50mg/tk)

5 purki koolat (40mg/tk)

4 (50g) šokolaadi (50mg/tk)

Iga naine, kes rasestuda üritab, peaks vältima suures kogused A-vitamiini tarbimist. Seda leidub maksas ja maksatoodetes (näiteks pasteet). Loobuda võiks ka toorest haruldasest kalast ja ettevaatlik peaks olema pastöriseerimata juustu tarbimisel.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles