Millised on lapse diabeedi sümptomid?

FOTO: SCANPIX

Aastas leiab Tallinna Lastehaiglasse tee 30 kuni 60 diabeedikahtlusega last, noorimad neist on olnud mõnekuused. Oluline on haigus õigel ajal ära tunda.

Tallinna Lastehaigla endokrinoloogi Dr. Ülle Einbergi sõnul tekitab inimestes tihti segadust teadmatus diabeeditüübist, vahendab kliinik.ee. Einberg selgitas saates «Tohter Olaf», et 2. tüüpi diabeeti on maailmas rohkem. Lastel ja noortel aga esineb rohkem 1. tüüpi diabeeti. See on tekitanud segadust näiteks foorumites, kus haiged soovitavad üksteisele erinevaid ravimeid, teadmata, et mis ühele sobib, ei pruugi olla teisele hea. Paraku võib sellisest teguviisist tõusta kahju.

I tüübi diabeet tekib 70 protsendil haiguse põdejatest lapseeas. Oma osa mängib geneetiline eelsoodumus, kuhu lisanduvad keskkonnafaktorid, oma rolli etendavad viirushaigused.

I tüübi diabeet on autoimmuunne haigus, mis tähendab kõhunäärme rakkude hävitamist nn valede rakkude poolt. Kõhunäärme rakud on aga vajalikud insuliini tootmiseks ja tekib olukord, kus lapse kehas ei ole insuliini.

II tüübi diabeedi puhul võib küll insuliin kehas täiesti olemas olla, kuid selle mõju on nõrk. Insuliini on vaja eelkõige energia saamiseks – insuliini ülesanne on lasta rakkudesse glükoos, mis omakorda on organismi energia allikaks.

I tüübi diabeet lastel annab endast märku järgnevate sümptomite näol:

• väsimus

• pidev janu

• sage urineerimine

• kaalukaotus.

Lastel on need sümptomid klassikalised ning äkilised.

Loe diabeedi kohta lisaks siit.

Tagasi üles